...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Jak przezwyciężyć strach przed mówieniem po angielsku?

Jak przezwyciężyć strach przed mówieniem po angielsku?

Marzysz o awansie, ale blokuje cię konieczność płynnego mówienia po angielsku? Chciałbyś znaleźć lepszą pracę, ale wymaga ona codziennej komunikacji w tym języku? Innymi słowy, czy masz poczucie, że strach przed wypowiadaniem się po angielsku hamuje twoją karierę? Sprawdź, jak przestać skupiać się na słówkach czy regułach gramatycznych i zacząć rozmawiać po angielsku z pewnością siebie native speakera.

Co blokuje cię przed rozmawianiem po angielsku?

Kluczem do pokonania strachu przed mówieniem po angielsku jest zrozumienie, z czego on wynika. Dlatego na początek przyjrzyjmy się kluczowym powodom, które mogą cię blokować.

Brak praktyki

Jedną z największych przeszkód w płynnym mówieniu po angielsku jest brak praktyki. Wynika to z tego, że podczas nauki języka obcego poświęcamy mnóstwo czasu na zapamiętywanie słówek czy poznawanie reguł gramatycznych. Jednak to nie przekłada się automatycznie na swobodę wypowiadania się po angielsku.

A z tym jest jak z jazdą samochodem. Możesz doskonale wiedzieć, jak się jeździ i znać wszystkie przepisy. Jednak to dopiero dziesiątki godzin za kółkiem i tysiące przebytych kilometrów w najróżniejszych warunkach sprawiają, że stajesz się coraz lepszym kierowcą.

Podobnie jest z umiejętnością mówienia po angielsku. Im częściej będziesz zabierał głos, tym blokada przed wypowiadaniem się będzie mniejsza.

Skupianie się na gramatyce

Nauka angielskiego w szkole kładzie ogromny nacisk na poprawne posługiwanie się regułami gramatycznymi. A że jest ich całkiem sporo, to potrafią one przytłoczyć. Efekt? Boisz się mówić po angielsku.

Jednak w praktyce gramatyka stanowi zaledwie 20% sensu wypowiedzi. Na pozostałe 80% składa się słownictwo, kontekst, a także komunikacja niewerbalna. Co to wszystko oznacza?

Nie trać czasu na zastanawianie się, czy powinieneś użyć Past Simple, czy Present Perfect.

Nie ma większego znaczenia, że powiesz „in the train”, a nie „on the train”. Zamiast tego skup się na umiejętności mówienia, a z czasem błędów gramatycznych będzie mniej.

Za mały zasób słownictwa

Unikasz mówienia po angielsku, ponieważ boisz się, że zabraknie ci słów? To powszechna blokada, zwłaszcza na początku nauki każdego języka obcego. Pamiętaj jednak, że nie jest sztuką wykucie na pamięć 1000, 5000, a nawet 10 000 słów. Liczy się poprawne używanie fraz, które już znasz.

Z tego względu zwłaszcza na początku staraj się uprościć swoje wypowiedzi. Posługuj się słowami, które poznałeś i trenuj ich wypowiadanie. Zobaczysz, że z każdym miesiącem nauki twój zasób słów będzie większy, dzięki czemu twoje wypowiedzi również będą stawały się coraz bardziej zaawansowane.

Perfekcjonizm

Perfekcjonizm regularnie podcina skrzydła tym, którzy do niego dążą. Nie zrozum mnie źle, nie ma nic złego w dążeniu do tego, aby twój angielski był perfekcyjny. Jednak popełnianie błędów to naturalna część procesu nauki języka. Dlatego, zamiast pozwalać na to, aby cię zatrzymywał, zamień perfekcjonizm na progres i pracuj nad tym, aby z miesiąca na miesiąc komunikować się po angielsku coraz lepiej.

Obawa przed oceną innych

Unikasz rozmów po angielsku w obawie przed oceną innych? Niepotrzebnie! Przypomnij sobie sytuacje, w których to obcokrajowcy mówili po polsku. Pewnie niejednokrotnie popełniali różne błędy, a do tego wyraźnie było słychać ich własny akcent. Co wówczas myślałeś? Korygowałeś każdy ich błąd, czy raczej podziwiałeś, że potrafią wypowiadać się w języku, który jest dla nich obcy?

No właśnie! Zdecydowana większość twoich rozmówców i słuchaczy z pewnością doceni, że znasz inny język poza ojczystym. A takiej oceny nie musisz się obawiać.

Złe doświadczenia z przeszłości

Zdaję sobie sprawę, że możesz mieć złe doświadczenia z mówieniem w języku angielskim. Może miałeś surowego nauczyciela, który wypominał każdy najmniejszy błąd, lub rówieśnicy wyśmiewali twoje starania.

W takim przypadku warto, abyś sobie uświadomił, że nie jesteś już dzieckiem, a rozmowy, które prowadzisz, nie są na ocenę. Twoim celem jest skuteczne porozumiewanie się ze współpracownikami bądź kontrahentami po angielsku. A to oznacza, że nikt nie będzie przejmował się tym, jeśli użyjesz niewłaściwego słowa czy czasu tak długo, jak sens twojej wypowiedzi zostanie zachowany.

A jeśli się pomylisz i twoja wypowiedź będzie niejasna? Twój rozmówca po prostu dopyta cię, co miałeś na myśli. I to będzie najgorsza „konsekwencja”, jaka spotka cię w takim przypadku. Nie brzmi to zbyt groźnie, prawda?

Brak praktyki Nauka języka to jak jazda samochodem Wymaga regularnego treningu i praktyki Skupianie się na gramatyce Ważne, ale nie wszystko; to tylko 20% sensu Skup się na mówieniu, nie analizuj zbyt wiele Za mały zasób słownictwa Zaczynaj od prostych wyrażeń Stopniowo wzbogacaj słownictwo Perfekcjonizm Błędy są naturalną częścią nauki Skoncentruj się na postępie, nie na perfekcji

Jak przełamać strach i zacząć mówić po angielsku?

Wiesz już, jakie są najczęstsze blokady przed mówieniem po angielsku. A jak możesz sobie z nimi poradzić? Oto sprawdzone sposoby na przełamanie strachu przed rozmawianiem w języku angielskim.

Mów po angielsku

Najlepszym sposobem na przełamanie strachu przed mówieniem po angielsku jest… mówienie po angielsku. Jak to zrobić? Przede wszystkim pozwól sobie na popełnianie błędów. Nie używaj na siłę wyszukanych słów czy idiomów. Nie konstruuj złożonych wypowiedzi, ani nie popisuj się brytyjskim akcentem, jeśli go nie masz.

Po prostu staraj się wychodzić ze strefy komfortu i wykorzystuj każdą możliwą okazję do tego, aby ćwiczyć mówienie po angielsku. Zobaczysz, że po kilku minutach takiej rozmowy złapiesz odpowiednie „flow” i będziesz wypowiadał się bardziej naturalnie. Dzięki temu zwiększy się twoja pewność siebie, a każda kolejna rozmowa stanie się dla ciebie łatwiejsza.

Zapisz się na zajęcia grupowe

Samodzielna nauka rozmawiania po angielsku nie jest łatwa. Jeśli masz z tym problem, zapisz się na zajęcia grupowe, podczas których nacisk będzie położony na konwersacje. Spotkasz na nich osoby podobne do ciebie, dzięki czemu będzie ci łatwiej przełamać swój strach przed mówieniem po angielsku.

Zwróć jednak uwagę, aby grupy, w jakich prowadzone są zajęcia, nie były zbyt liczne. Dzięki temu będziesz miał więcej okazji, aby zabrać głos i potrenować mówienie po angielsku.

Zajęcia indywidualne z lektorem

A co możesz zrobić, gdy zajęcia w grupie wydają ci się zbyt stresujące, lub wolisz, aby cała uwaga nauczyciela była skupiona na twoich potrzebach? W takim przypadku wybierz zajęcia indywidualne z lektorem. Dzięki temu będziesz trenował rozmawianie na tematy, jakimi faktycznie zajmujesz się na co dzień. Poza tym w ten sposób będzie ci łatwiej przygotować się do konkretnych wystąpień czy prezentacji, które czekają cię w pracy.

 

Słuchaj i czytaj po angielsku

Skuteczna nauka języka angielskiego nie polega na wkuwaniu setek słów i zapamiętywaniu reguł gramatycznych. Jeśli chcesz płynnie wypowiadać się po angielsku, musisz nauczyć się rytmu tego języka oraz sposobu, w jaki mówią osoby anglojęzyczne. W tym celu warto słuchać podcastów, filmów na YouTube czy branżowych webinarów właśnie po angielsku.

Do dyspozycji masz miliony godzin darmowych materiałów, z których możesz w całkiem przyjemny sposób uczyć się, jak naturalnie mówić w języku angielskim. Dzięki takiemu osłuchaniu się z językiem angielskim twoje wypowiedzi będą brzmiały bardziej płynnie i naturalnie.

 

PODSUMOWANIE

Znasz tysiące słówek, umiesz stosować reguły gramatyczne w praktyce, a mimo to masz problem z tym, aby płynnie mówić po angielsku? Nie jesteś sam. Nie musisz jednak godzić się na to, aby strach przed mówieniem w języku angielskim stanął na twojej drodze do awansu, lepszej pracy i wyższych zarobków. Wystarczy, że zastanowisz się, z czego wynika twoja blokada, a następnie podejmiesz kroki, aby ją zwalczyć. Samodzielnie lub z pomocą doświadczonych lektorów. To jak? Jesteś gotowy, aby zacząć mówić po angielsku płynnie niczym native speaker?

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór