...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

4 sposoby na płynną rozmowę z native speakerem

Autor Robert

4 sposoby na płynną rozmowę z native speakerem

Zdarzyło Ci się kiedyś w trakcie rozmowy czekać wieczność aż ta druga osoba odpowie? Albo Ty jesteś w połowie zdania a druga osoba już zaczyna odpowiadać? 🤔 Jeśli tak to w obu przypadkach doświadczyłaś zaburzonego rytmu rozmowy.

Każda konwersacja ma swój rytm , podobnie jak taniec. Jeśli ten rytm jest zaburzony przez jedną ze stron, trudno o płynną  rozmowę.

Żeby rozmowa płynęła gładko – niezależnie od tego czy rozmawiasz po angielsku czy po polsku – przyjmuje się pewien krótki czas pauzy między jedną wypowiedzią a drugą.

Niestety w angielskim ta pauza jest krótsza niż w polskim 😉. W języku angielskim za ‘optymalną’ pauzę przyjmuje się 1/4 – 1/2 sekundy. Anglicy nie lubią ciszy. 😄

Po tym czasie anglik z którym rozmawiasz zacznie się zastanawiać co jest grane. W trakcie konwersacji przerwa na 2-3 sekundy , może się wydawać wiecznością. Oczywiście lektorzy są do tego przyzwyczajeni jednak w warto o tym pamiętać w trakcie np: rozmów w pracy jeśli chcemy mieć dobry flow.

 

A więc co zrobić aby poprawić swoją płynność rozmowy?

 

1. Nie myśl o gramatyce

To jest błąd numer 1 z jakim się spotykamy. Znacznie ważniejsze od gramatycznej wypowiedzi jest to żeby się porozumieć. Możesz przekręcić zdanie, użyć złej konstrukcji i będzie OK. Lepiej powiedzieć coś z błędem niż, żeby Twój rozmówca musiał czekać na to jedno nieskazitelne zdanie 5 sekund 😉.

1/4 sekundy to bardzo krótko prawda? Dlatego jeśli jakaś wypowiedź nie była przećwiczona do tego stopnia, że jest automatyczna – to na pewno nie użyjesz jej w trakcie rozmowy. Po prostu nie ma czasu na to, żeby sklejać wypowiedź w głowie.

Płynność w rozmowie bierze się z mówienia tych samych lub podobnych rzeczy wiele wiele razy.

2. Mów wolniej

Wolniej? Przecież pisałem, żeby mówić szybciej?🤔 Tempo mówienia a robienie pauz to dwie różne rzeczy. Za długie pauzy są złe ale mówienie po angielsku wolniej niż po polsku jest jak najbardziej OK. Dzięki temu

– masz trochę więcej czasu na zbudowanie wypowiedzi

– możesz bardziej skupić się na akcencie i tonie rozmowy

Wolniejsze mówienie to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla ładniejszego akcentu. 👈 .

3. Używaj “wypełniaczy”

“Okey”, “Well…” , “Uh!”, “Um!”, “Like!” i jedno z naszych ulubionych: “Basically” 😄 . Te tzw filler words  nie wnoszą żadnej treści do rozmowy ale mają jedna ważna funkcję: wypełniają ciszę . Jeśli prowadzisz wykład to oczywiście najlepiej ich unikać ale gdy prowadzisz luźną konwersację to pozwalają zachować płynność rozmowy. Anglicy nie lubią ciszy pamiętasz? 😅 Jeśli potrzebujesz chwili żeby zebrać myśli to dlaczego nie wrzucić w międzyczasie basically ? (w zasadzie, właściwie, zasadniczo) 😎

4. Ćwicz

Rozmowa to jedna z tych wielu rzeczy , które można wyćwiczyć. Nie ma innej drogi jak się odważyć i zamienić kilka zdań z native speakerem. Najlepiej na początek w komfortowych warunkach z dobrym lektorem. Nie zakładaj , że powtarzanie słówek , czytanie czy oglądanie filmów spowoduje, że będziesz płynnie prowadził konwersację. Te wszystkie rzeczy oczywiście pomogą Ci w angielskim. Ale nic tak nie pomoże Ci mówić płynnie jak po prostu regularne konwersacje.

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór