Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

4 sposoby na płynną rozmowę z native speakerem

4 sposoby na płynną rozmowę z native speakerem

Autor Robert

Zdarzyło Ci się kiedyś w trakcie rozmowy czekać wieczność aż ta druga osoba odpowie? Albo Ty jesteś w połowie zdania a druga osoba już zaczyna odpowiadać? 🤔 Jeśli tak to w obu przypadkach doświadczyłaś zaburzonego rytmu rozmowy.

Każda konwersacja ma swój rytm , podobnie jak taniec. Jeśli ten rytm jest zaburzony przez jedną ze stron, trudno o płynną  rozmowę.

Żeby rozmowa płynęła gładko – niezależnie od tego czy rozmawiasz po angielsku czy po polsku – przyjmuje się pewien krótki czas pauzy między jedną wypowiedzią a drugą.

Niestety w angielskim ta pauza jest krótsza niż w polskim 😉. W języku angielskim za ‘optymalną’ pauzę przyjmuje się 1/4 – 1/2 sekundy. Anglicy nie lubią ciszy. 😄

Po tym czasie anglik z którym rozmawiasz zacznie się zastanawiać co jest grane. W trakcie konwersacji przerwa na 2-3 sekundy , może się wydawać wiecznością. Oczywiście lektorzy są do tego przyzwyczajeni jednak w warto o tym pamiętać w trakcie np: rozmów w pracy jeśli chcemy mieć dobry flow.

 

A więc co zrobić aby poprawić swoją płynność rozmowy?

 

1. Nie myśl o gramatyce

To jest błąd numer 1 z jakim się spotykamy. Znacznie ważniejsze od gramatycznej wypowiedzi jest to żeby się porozumieć. Możesz przekręcić zdanie, użyć złej konstrukcji i będzie OK. Lepiej powiedzieć coś z błędem niż, żeby Twój rozmówca musiał czekać na to jedno nieskazitelne zdanie 5 sekund 😉.

1/4 sekundy to bardzo krótko prawda? Dlatego jeśli jakaś wypowiedź nie była przećwiczona do tego stopnia, że jest automatyczna – to na pewno nie użyjesz jej w trakcie rozmowy. Po prostu nie ma czasu na to, żeby sklejać wypowiedź w głowie.

Płynność w rozmowie bierze się z mówienia tych samych lub podobnych rzeczy wiele wiele razy.

2. Mów wolniej

Wolniej? Przecież pisałem, żeby mówić szybciej?🤔 Tempo mówienia a robienie pauz to dwie różne rzeczy. Za długie pauzy są złe ale mówienie po angielsku wolniej niż po polsku jest jak najbardziej OK. Dzięki temu

– masz trochę więcej czasu na zbudowanie wypowiedzi

– możesz bardziej skupić się na akcencie i tonie rozmowy

Wolniejsze mówienie to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla ładniejszego akcentu. 👈 .

3. Używaj “wypełniaczy”

“Okey”, “Well…” , “Uh!”, “Um!”, “Like!” i jedno z naszych ulubionych: “Basically” 😄 . Te tzw filler words  nie wnoszą żadnej treści do rozmowy ale mają jedna ważna funkcję: wypełniają ciszę . Jeśli prowadzisz wykład to oczywiście najlepiej ich unikać ale gdy prowadzisz luźną konwersację to pozwalają zachować płynność rozmowy. Anglicy nie lubią ciszy pamiętasz? 😅 Jeśli potrzebujesz chwili żeby zebrać myśli to dlaczego nie wrzucić w międzyczasie basically ? (w zasadzie, właściwie, zasadniczo) 😎

4. Ćwicz

Rozmowa to jedna z tych wielu rzeczy , które można wyćwiczyć. Nie ma innej drogi jak się odważyć i zamienić kilka zdań z native speakerem. Najlepiej na początek w komfortowych warunkach z dobrym lektorem. Nie zakładaj , że powtarzanie słówek , czytanie czy oglądanie filmów spowoduje, że będziesz płynnie prowadził konwersację. Te wszystkie rzeczy oczywiście pomogą Ci w angielskim. Ale nic tak nie pomoże Ci mówić płynnie jak po prostu regularne konwersacje.

Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

A o tym jeszcze piszemy

Jak napisać reklamację po angielsku

Jak napisać reklamację po angielsku

Grammar Point: Present Perfect – budowa i zastosowanie

Grammar Point: Present Perfect – budowa i zastosowanie

Go to top