...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Certyfikaty znajomości języka angielskiego: Który wybrać?

Certyfikaty znajomości języka angielskiego: Który wybrać?

Marzysz o studiach na renomowanej uczelni za granicą? A może chcesz rozwijać swoją karierę w międzynarodowym środowisku pracy? Bez względu na Twoje cele, znajomość języka angielskiego jest kluczowa dla ich osiągnięcia.

Tylko jak udowodnić, że umiesz posługiwać się angielskim na wymaganym poziomie? Wystarczy, że zdasz odpowiedni egzamin i uzyskasz certyfikat. Tylko który z nich będzie najlepszy? Cambridge? IELTS? TOEFL?

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są poszczególne certyfikaty znajomości języka angielskiego, dla kogo są przeznaczone, co dają, jak długo są ważne, ile kosztują, jak przebiegają oraz jak się do nich przygotować. Zaczynamy!

Certyfikaty Cambridge: FCE, CAE, CPE

Certyfikaty Cambridge to uznawane na całym świecie dokumenty potwierdzające poziom znajomości języka angielskiego. Przeznaczone są dla osób, które chcą udowodnić swoją biegłość językową w celach edukacyjnych i zawodowych. Zdobycie tego certyfikatu przydaje się w procesie rekrutacji do zagranicznych szkół wyższych, podczas aplikowania o wizę lub pracę w krajach anglojęzycznych.

Tym, co wyróżnia egzaminy Cambridge, jest ich data ważności. Certyfikaty są ważne dożywotnio, co sprawia, że stają się one bardzo atrakcyjną inwestycją. Niemniej, uniwersytety i niektórzy pracodawcy akceptują wyniki nie starsze niż 2-3 lata, przez co warto dokładnie przemyśleć termin, w jakim podejdziemy do takiego testu.

Egzaminy Cambridge organizowane są przez Cambridge English Language Assessment. A co ważne, do wyboru mamy kilka rodzajów egzaminów, z czego najpopularniejsze są trzy: FCE, CAE i CPA. Czym się od siebie różnią? Sprawdźmy to!

B2 First (FCE)

Egzamin FCE, czyli First Certificate in English, obecnie nazywa się B2 First. Certyfikat ten zaświadcza, że opanowaliśmy język angielski na poziomie średniozaawansowanym. Zaliczenie tego egzaminu daje w Polsce uprawnienia do nauczania angielskiego w przedszkolach i klasach 1-3 w szkołach podstawowych, o ile posiadamy odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

Poza tym, wynik certyfikatu FCE honorowany jest na 150 uczelniach w Polsce i 2000 uczelniach zagranicznych. Koszt egzaminu to ok. 725zł (wersja papierowa) lub 735zł (wersja elektroniczna).

A jak przebiega sam egzamin FCE? Po pierwsze test składa się z 4 części:

 • Reading and Use of English (czytanie oraz język użytkowy) – 52 pytania podzielone na 7 zadań,
 • Writing (pisanie) – zadanie polega na napisaniu 2 wypowiedzi, takich jak list, raport, recenzja czy esej,
 • Listening (słuchanie) – 30 pytań podzielonych na 4 zadania,
 • Speaking (mówienie) – rozmowa z 1-2 partnerami w ramach 4 zadań.

Cały egzamin trwa około 3,5 godziny, przy czym najwięcej czasu zajmuje sekcja Reading and Use of English (75 minut), a najmniej Speaking (14 minut). Dodajmy, że część ustna może odbyć się 7-10 dni przed lub do 3 dni po egzaminie pisemnym.

Egzamin FCE oceniany jest w skali od 140 do 190 punktów. Jeśli zdobędziemy mniej punktów, nie otrzymamy certyfikatu.

Przygotuj się do egzaminu B2 First z English-Line!

Zobacz kurs

Wynik FCE – co oznacza?

180-190 – C1 (z oceną A) wg CEFR

173-179 – B2 (z oceną B) wg CEFR

160-172 – B2 (z oceną C) wg CEFR

140-159 – B1 wg CEFR

📍 W Polsce znajduje się 19 placówek, które przeprowadzają egzamin FCE. Kliknij tutaj i wybierz centrum egzaminacyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

💻 Od marca 2024 istnieje również możliwość zdawania egzaminu B2 First online. Więcej o tej formie przeczytasz na stronie głównej Cambridge.

💡 Certyfikat FCE jest odpowiednikiem certyfikatu TOEFL na poziomie B1-B2 oraz certyfikatu IELTS na poziomie 5,5-6,5.

C1 Advanced (CAE)

Egzamin CAE, czyli Certificate in Advanced English, obecnie nazywa się C1 Advanced. Certyfikat ten zaświadcza, że opanowaliśmy język angielski na poziomie zaawansowanym. Honorowany jest przez wiele brytyjskich uniwersytetów oraz ponad 9000 uczelni i firm zagranicznych, w tym z USA, Kanady czy Australii.

Koszt egzaminu to ok. 700-960zł w zależności od ośrodka. Dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

A jak przebiega egzamin CAE? Test składa się z 4 części:

 • Reading (czytanie) – 56 pytań podzielonych na 8 zadań,
 • Writing (pisanie) – 2 zadania,
 • Listening (słuchanie) – 30 pytań podzielonych na 4 zadania,
 • Speaking (mówienie) – 4 zadania.

Cały egzamin trwa około 4 godzin. Egzamin CAE oceniany jest w skali od 160 do 210 punktów. Jeśli zdobędziemy mniej punktów, nie otrzymamy certyfikatu.

Przygotuj się do egzaminu C1 Advanced z English-Line!

Zobacz kurs

Wynik CAE – co oznacza?

200-210 – C2 wg CEFR

193-199 – C1 (z oceną B) wg CEFR

180-192 – C1 (z oceną C) wg CEFR

160-179 – B2 wg CEFR

📍 W Polsce znajduje się 19 placówek, które przeprowadzają egzamin CAE. Kliknij tutaj i wybierz centrum egzaminacyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

💻 Od marca 2024 istnieje również możliwość zdawania egzaminu C1 Advanced online. Więcej o tej formie przeczytasz na stronie głównej Cambridge.

💡 Certyfikat CAE jest odpowiednikiem certyfikatu TOEFL na poziomie C1-C2 oraz certyfikatu IELTS na poziomie 6,5-8,0.

C2 Proficiency (CPE)

Egzamin CPE, czyli Certificate in Proficiency English, obecnie nazywa się C2 Proficiency. Certyfikat ten zaświadcza, że opanowaliśmy język na poziomie zaawansowanym i biegle posługujemy się angielskim. Honorowany jest przez zagraniczne uczelnie podczas aplikacji na studia doktoranckie i podyplomowe, a także przez zagraniczne firmy.

Koszt egzaminu to ok. 720-850zł w zależności od ośrodka egzaminacyjnego. Dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

A jak przebiega egzamin CPE? Test składa się z 4 części:

 • Reading (czytanie) – 53 pytania podzielone na 7 zadań,
 • Writing (pisanie) – 2 zadania, 
 • Listening (słuchanie) – 30 pytań podzielonych na 4 zadania,
 • Speaking (mówienie) – 3 zadania do omówienia.

Cały egzamin trwa około 4 godzin, z czego część Reading i Writing trwają po 1,5 godziny każda. 

Egzamin CPE oceniany jest w skali od 180 do 230 punktów. Jeśli zdobędziemy mniej punktów, nie otrzymamy certyfikatu.

Wynik CPE – co oznacza?

220-230 – C2 wg CEFR

213-219 – C2 (z oceną B) wg CEFR

212-200 – C2 (z oceną C) wg CEFR

180-199 – C1 wg CEFR

📍 W Polsce znajduje się 19 placówek, które przeprowadzają egzamin CPE. Kliknij tutaj i wybierz centrum egzaminacyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

💻 Od marca 2024 istnieje również możliwość zdawania egzaminu C2 Proficiency online. Więcej o tej formie przeczytasz na stronie głównej Cambridge.

💡 Certyfikat CPE jest odpowiednikiem certyfikatu TOEFL na poziomie C1-C2 oraz certyfikatu IELTS na poziomie powyżej 8,0.

Jak się przygotować do egzaminów Cambridge?

Wiele szkół językowych posiada kursy dedykowane przygotowaniom do tego typu testów. Pozwalają one usystematyzować wiedzę niezbędną do zaliczenia egzaminu przy jednoczesnej praktyce używania angielskiego na co dzień.

Podczas kursów egzaminacyjnych z jednej strony uczymy się angielskiego, a z drugiej ćwiczymy rozwiązywanie testów, jakie obowiązują na egzaminach. Nie musimy jednak decydować się na specjalny kurs nastawiony na zdanie egzaminów Cambridge. Tak naprawdę każdy standardowy kurs angielskiego powinien zapewnić nam wiedzę i umiejętności niezbędne do zaliczenia egzaminu FCE, CAE czy CPE.

IELTS: Academic, General

IELTS, czyli International English Language Testing System, to międzynarodowy egzamin sprawdzający znajomość języka angielskiego. Uzyskanie certyfikatu IELTS potwierdza biegłość w posługiwaniu się angielskim, co przydaje się podczas rekrutacji na studia lub aplikowaniu o pracę oraz wizę w kraju anglojęzycznym. Ten rodzaj certyfikacji wybierany jest najczęściej przez osoby, dla których kierunkiem docelowym jest Wielka Brytania.

W przypadku IELTS mamy do wyboru kilka rodzajów egzaminów. Najważniejsze z nich to:

 • IELTS Academic – test sprawdza znajomość angielskiego akademickiego, dlatego też powinien być wybierany przez kandydatów na zagraniczne studia,
 • IELTS General Training – test sprawdza znajomość angielskiego w życiu codziennym; przyda się osobom, które planują migrację do krajów anglojęzycznych lub chcą podjąć pracę w zagranicznej firmie.

A jak przebiegają egzaminy IELTS? Test IELTS Academic składa się z 4 części:

 • Czytanie Akademickie,
 • Pisanie Akademickie,
 • Słuchanie,
 • Mówienie.

Cały egzamin trwa około 2 godzin i 45 minut, z czego część ustna zajmuje 11-14 minut. Egzamin przeprowadzany jest w wersji papierowej i komputerowej, a sekcja „Mówienie” odbywa się twarzą w twarz.

Egzamin IELTS oceniany jest w skali od 0 do 9,0 punktów, z dokładnością do 0,5 punktu. Aby zostać przyjętym do programów, które prowadzone są po angielsku, zazwyczaj trzeba uzyskać 5-7 punktów. Choć im lepsza uczelnia, tym wymagania są wyższe. W przypadku topowych uniwersytetów nie wystarczy sama „9” na certyfikacie. Dodatkowo należy uzyskać niemalże maksymalny wynik z testów.

Wynik IELTS – co oznacza?

9,0 – C2 wg CEFR

7,0-8,0 – C1 wg CEFR

5,5-6,5 – B2 wg CEFR

4-5,0 – B1 wg CEFR

Egzaminy IELTS przeprowadzane są przez British Council, IDP Education oraz Cambridge Assessment English. Koszt egzaminu to ok. 900zł w zależności od ośrodka egzaminacyjnego.

📍 W Polsce znajduje się 20 placówek, które przeprowadzają egzamin IELTS. Kliknij tutaj i wybierz centrum egzaminacyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

💻 Istnieje również możliwość zdawania egzaminu IELTS online. Więcej o tej formie przeczytasz na stronie głównej wybranego centrum egzaminacyjnego.

💡 Ważność certyfikatu IELTS wynosi 2 lata, dlatego nie warto robić go na zapas.

Jak się przygotować do egzaminów IELTS?

W przypadku IELTS Academic należy skupić się na nauce angielskiego akademickiego, a przy IELTS General – na standardowym angielskim, jakim osoby anglojęzyczne posługują się na co dzień.

TOEFL

TOEFL, czyli Test of English as a Foreign Language, to międzynarodowy egzamin sprawdzający umiejętność posługiwania się językiem angielskim dla osób, których pierwszym językiem nie jest angielski. Uzyskanie certyfikatu TOEFL przyda się, jeśli zamierzamy aplikować na studia lub do pracy w kraju anglojęzycznym. Ten rodzaj certyfikacji wybierany jest najczęściej przez osoby, dla których kierunkiem docelowym są Stany Zjednoczone.

A jak przebiegają egzaminy TOEFL? Test składa się z 4 części:

 • Czytanie,
 • Pisanie,
 • Słuchanie,
 • Mówienie.

Cały egzamin trwa niecałe 2 godziny. Zdaje się go w wyspecjalizowanych centrach egzaminacyjnych lub online. Za każdą z części dostajemy od 0 do 30 punktów, co daje w sumie 120 punktów do zdobycia. Test rozwiązujemy na komputerze.

Najpierw naszym zdaniem jest przeczytać teksty i wysłuchać nagrań, po czym odpowiadamy na pytania wielokrotnego wyboru dotyczące tych treści. Część ustna jest nagrywana, a następnie oceniana online przez 3-6 egzaminatorów. Część pisemna oceniana jest w podobny sposób poprzez sieć punktacji online.

Wynik TOEFL – co oznaczają?

114-120 – C2 wg CEFR

95-113 – C1 wg CEFR

72-94 – B2 wg CEFR

42-71 – B1 wg CEFR

Aby zostać przyjętym do programów, które prowadzone są po angielsku, zazwyczaj trzeba uzyskać 61-100 punktów z egzaminu TOEFL. Oczywiście im lepsza uczelnia, tym wymagania są wyższe. Poza tym, zazwyczaj należy przekroczyć określony próg minimalny z każdej sekcji egzaminu.

Egzaminy przeprowadzane są przez międzynarodową organizację Educational Testing Service (ETS). Koszt egzaminu to ok. 900zł w zależności od ośrodka egzaminacyjnego.

📍 W Polsce do egzaminu TOEFL można podejść w 11 miastach. Kliknij tutaj i wybierz centrum egzaminacyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

💻 Istnieje również możliwość zdawania egzaminu TOEFL online. Więcej o tej formie przeczytasz na stronie ETS.

💡 Ważność certyfikatu TOEFL wynosi 2 lata, dlatego nie warto robić go na zapas.

Jak się przygotować do egzaminów TOEFL?

Wiele szkół językowych posiada kursy dedykowane przygotowaniom do tego typu testów. Niemniej większość standardowych kursów angielskiego pozwoli nam usystematyzować wiedzę niezbędną do zaliczenia egzaminu przy jednoczesnej praktyce używania angielskiego na co dzień.

TOEIC

TOEIC, czyli Test of English for International Communication, to międzynarodowy egzamin sprawdzający umiejętność komunikacji biznesowej w języku angielskim. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które potrzebują potwierdzenia znajomości angielskiego do celów stricte zawodowych.

Certyfikat TOEIC honorowany jest przez kilkanaście tysięcy międzynarodowych firm, organizacji i instytucji państwowych z całego świata. Dotyczy to także Polski. Na przykład, przewodnicy i piloci wycieczek, czy mianowani przez Urząd Marszałkowski muszą uzyskać co najmniej 785 punktów z tego egzaminu. Natomiast jeśli chcemy pracować np. w polskiej Służbie Cywilnej, musimy zdobyć około 700 punktów.

A jak przebiegają egzaminy TOEIC? Po pierwsze do wyboru mamy 2 moduły: 

 • Listening & Reading
 • Speaking & Writing.

Pracodawcom zazwyczaj wystarcza certyfikat poświadczający zdanie modułu Listening & Reading, ale niektórzy z nich wymagają także części Speaking & Writing.

Moduł Listening & Reading składa się z 2 części, każda po 100 pytań wielokrotnego wyboru. Za każdą z nich otrzymujemy po 495 punktów, co daje w sumie 990 punktów do zdobycia. Cały egzamin trwa 2 godziny, z czego 45 minut to część Listening, a 75 minut – Reading.

Natomiast moduł Speaking & Writing składa się z 2 części, a za każdą z nich możesz uzyskać po 200 punktów, czyli w sumie 400. Część Speaking składa się z 11 pytań i trwa 20 minut. Część Writing składa się z 8 zadań i trwa 60 minut.

Wynik TOEIC – co oznacza?

860-990 – Certyfikat Złoty (odpowiednik C1 wg CEFR)

730-855 – Certyfikat Niebieski (odpowiednik B2 wg CEFR)

470-725 – Certyfikat Zielony (odpowiednik B1 wg CEFR)

220-465 – Certyfikat Czerwony (odpowiednik A2 wg CEFR)

10-215 – Certyfikat Pomarańczowy (odpowiednik A1 wg CEFR)

Egzaminy przeprowadzane są przez międzynarodową organizację Educational Testing Service (ETS). Koszt egzaminu to ok. 460zł.

📍 W Polsce do egzaminu TOEIC można podejść w 15 miastach. Kliknij tutaj i wybierz centrum egzaminacyjne najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom.

💡 Ważność certyfikatu TOEIC wynosi 2 lata, dlatego nie warto robić go na zapas.

Jak się przygotować do egzaminów TOEIC?

Należy skupić się przede wszystkim na treściach charakterystycznych dla angielskiego biznesowego, jakie znajdują się w programie większości kursów typu Business English.

Inne certyfikaty znajomości języka angielskiego

Powyżej omówiliśmy najpopularniejsze certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego. Niemniej nie są one jedyne. Do wyboru mamy jeszcze inne egzaminy, z czego największym zainteresowaniem cieszą się te dotyczące angielskiego biznesowego. Powód jest prosty – ich zdobycie pomaga w znalezieniu lepszej pracy czy awansie, nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Jakie zatem certyfikaty mamy do wyboru?

Certyfikat BEC

BEC to Business English Certificate. Podchodząc do tego egzaminu możemy uzyskać certyfikat University of Cambridge, a sam test organizowany jest przez British Council.

Egzamin organizowany jest na 3 poziomach zaawansowania, które są odpowiednikami B1, B2 oraz C1. Uzyskany certyfikat ważny jest przez całe życie.

Do egzaminu warto przystąpić, jeśli zamierzamy studiować na kierunkach ekonomicznych za granicą lub chcemy podjąć pracę poza Polską. Koszt egzaminu wynosi od 300 do 630zł w zależności od wybranego poziomu.

Certyfikat EFB

EFB to English For Business, wydawany przez London Chamber of Commerce and Industry, czyli brytyjską organizację potwierdzającą znajomość angielskiego biznesowego.

Egzamin w ramach EFB można zdawać na 5 poziomach trudności. Certyfikat jest ważny przez 5 lat.

Cena? Od 250 do 500zł w zależności od poziomu egzaminu.

Certyfikaty z kursów językowych

Nie da się ukryć, że podejście do wybranego egzaminu to spory wydatek. Zwłaszcza w przypadku certyfikatów, które wydawane są okres 2-3 lat. Jednak nie zawsze musimy sięgać do kieszeni, aby zdobyć potwierdzenie znajomości angielskiego.

Jeśli uczęszczamy na zajęcia do szkoły językowej, pod koniec każdego kursu powinniśmy otrzymać certyfikat, który to potwierdzi. Wprawdzie nie będzie miał on takiej wagi na arenie międzynarodowej, ale z pewnością pomoże nam otrzymać pracę w Polsce.

Który certyfikat wybrać?

Uzyskanie certyfikatu językowego nie tylko potwierdza umiejętności w zakresie posługiwania się angielskim, ale przede wszystkim otwiera drzwi do licznych możliwości edukacyjnych i zawodowych. Taki certyfikat może okazać się kluczowy przy aplikowaniu na studia wyższe, ubieganiu się o pracę za granicą, dążeniu do awansu zawodowego czy staraniu się o wizę. Dlatego też inwestycja w zdobycie certyfikatu językowego to inwestycja w naszą przyszłość.

A który z certyfikatów jest najlepszy? To już zależy od naszych potrzeb.

Jeśli celujemy w rynek amerykański, wybierzmy TOEFL. Z kolei jeśli naszym celem jest Wielka Brytania, raczej postawmy na Cambridge lub IELTS.

Jeżeli zamierzamy rozwijać karierę naukową na Wyspach, zdecydujmy się na IELTS Academic. W przypadku zdawania egzaminów pod pracę w anglojęzycznym środowisku najlepiej sprawdzi się TOEIC lub inny certyfikat z angielskiego biznesowego.

Natomiast jeśli nie zależy nam okresie ważności naszego certyfikatu, podejdźmy do jednego z egzaminów Cambridge.

A jeśli nadal nie wiemy, co wybrać? Warto zapytać o to na uczelni, w której chcemy studiować lub firmie, w której chcemy pracować. Poza tym zawsze możemy poprosić o pomoc lektora ze swojej ulubionej szkoły językowej. 😉

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
certyfikaty

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów