...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Jak skutecznie uczyć się angielskiego na YouTube

Autor Robert

Jak skutecznie uczyć się angielskiego na  YouTube

Jeszcze 5 lat temu, oglądając filmy na YouTube, żałowałem, że tak niewiele filmów miało transkrypcje. Wiedziałem, że byłoby to genialne narzędzie do nauki języków. Wspaniale byłoby oglądać clip w języku, którego się uczymy i móc podejrzeć sobie transkrypt, gdy nie rozumiemy jakiegoś słówka.

Można by w ten sposób nawet ściągać całe zdania przykładowe z „żywego” języka mówionego. Można by uczyć się z autentycznych dialogów, wywiadów lub wykładów. Poznawać nowe słówka w kontekstach z żywego, codziennego języka.

Okazuje się, że nie musieliśmy wcale długo czekać. Oto Google wdrożyło funkcję automatycznych transkrypcji. Teraz prawie przy wszystkich filmach mamy dostępny automatycznie wygenerowany tekst.

Ta niesamowita technologia wykorzystuje algorytmy rozpoznawania mowy, które analizują każdy film wgrany na YouTube i wyłapują z niego dialogi. Otwiera to bardzo duże możliwości dla wszystkich osób uczących się języków obcych, a w szczególności angielskiego.

Dla kogo jest nauka na YouTube

Najbardziej skorzystają osoby, które znają już podstawy języka i mają pewien zasób słownictwa. Oczywiście nie jesteśmy w stanie określić poziomu zaawansowania języka w poszczególnych filmikach, dlatego osoby mniej zaawansowane będą miały problem ze zrozumieniem kontekstu i mogą szybko się zniechęcić dużą liczbą nieznanych wyrazów.

Idealnie, jeśli filmik jest dla nas wyzwaniem, ale jednocześnie nie musimy pauzować go za często. Optymalnie, jeśli będziemy rozumieli 60%-80% treści.

Dlatego najbardziej skorzystają osoby od poziomu B1 Pre-Intermediate i wzwyż.

 

Dlaczego warto 

  • Kompletnie za darmo masz dostęp do autentycznych dialogów prowadzonych przez native-speakerów. Jeszcze przed erą YouTube musiałbyś jechać za granicę, zatrudniać nauczyciela albo kupować książki lub inne materiały z nagraniami audio, które zresztą zazwyczaj brzmią sztucznie.
  • Możesz zatrzymać film w każdej chwili, włączyć transkrypt i upewnić się, czy dobrze zrozumiałeś dany fragment. Dodatkowo możesz zapisać sobie nieznane słówko i zrobić z niego fiszkę.
  • Do tego trzeba dodać sam fakt dostępu do filmów na każdy możliwy temat, jaki tylko Cię interesuje. Nie jesteśmy już skazani na filmy z podręcznika. Skoro decydujesz się na chwilę samodzielnej nauki, to możesz ją dostosować do swoich zainteresowań.

 

Jak uczyć się na YouTube

Samo oglądanie filmów na YouTube w języku angielskim niesie pewne korzyści w postaci nauki pasywnej. Jeśli jednak chcesz w 100% wykorzystać ten czas, to podejdź aktywnie do nauki.

Przede wszystkim wyszukuj słówka i zwroty, których nie znasz, i twórz z nich fiszki.

  1. Wyszukaj interesujący Cię filmik.
  2. Zgraj transkrypt. Do tego celu możesz skorzystać np. ze strony https://downsub.com/. Następnie zapisz transkrypt do pliku Worda, w którym łatwo będzie go edytować.
  3. Obejrzyj 30- lub 60-sekundowy fragment bez włączania napisów.  Jest to świetny sposób na ćwiczenie rozumienia ze słuchu.
  4. Obejrzyj ten sam fragment ponownie, tym razem z napisami. Gdy tylko natrafisz na nieznane słówko lub zwrot, odszukaj go w swoim wcześniej zgranym transkrypcie. Wytnij większy fragment wypowiedzi i utwórz z niego fiszkę. Możesz skorzystać w tym celu z wielu różnych stron i programów. Ja polecam Anki.
  5. Przejdź do kolejnego fragmentu.

W ten sposób w zależności od trudności i długości materiału możesz w około 20 minut wyłowić 10-20 codziennych słów używanych w języku mówionym w autentycznym kontekście. Dodatkowe korzyści płyną z pasywnej ekspozycji na już znane wyrazy oraz możliwość osłuchania się ze strukturą zdań i akcentem.

 

Ted.com

Oczywiście istnieją również inne serwisy oferujące wspaniałe materiały w języku angielskim, również z napisami. Godnym uwagi będzie z pewnością Ted.com. Znajdziesz tam setki bardzo ciekawych 18-minutowych wykładów.

Bardzo wiele z nich można oglądać z wysokiej jakości napisami, oczywiście w języku angielskim. W tym przypadku z transkryptem jest jeszcze łatwiej, ponieważ jest on podany w całości pod każdym filmem.

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

12 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

12 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku