...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Poziomy języka angielskiego. Jak określić swój poziom?

Poziomy języka angielskiego. Jak określić swój poziom?

Zastanawiasz się, jaki jest twój rzeczywisty poziom angielskiego? Kusi cię atrakcyjna oferta pracy, ale nie wiesz, czy spełniasz warunek związany ze znajomością tego języka? Gdy rozmawiasz ze współpracownikami o swoich umiejętnościach, nie wiesz, czy twój angielski jest komunikatywny, płynny, czy może średnio zaawansowany? W pędzie do pogłębiania własnych kompetencji czasem warto się zatrzymać i przyjrzeć, na czym właściwie stoisz: co już potrafisz, a nad czym warto mocniej popracować. W przypadku znajomości angielskiego pomoże ci w tym określenie poziomu języka, na jakim aktualnie się znajdujesz. Tylko jak to zrobić?

Kiedy warto określić własny poziom angielskiego?

Początkowo określanie poziomu angielskiego może wydawać się nieco krępujące. W końcu nikt nie przepada za wystawianiem się na ocenę lub porównaniami z innymi. Bez obaw! Zbadanie poziomu znajomości angielskiego nie służy do tego, abyś poczuł się gorzej. Wprost przeciwnie. Taka wiedza przyda ci się, gdy rozglądasz się za nową pracą, marzy ci się awans, lub szukasz najlepszego kursu, aby kontynuować naukę angielskiego. Określenie poziomu angielskiego szczególnie Ci się przyda, jeśli:

  • kiedyś uczyłeś się angielskiego, ale nie wiesz, ile z tej wiedzy ci zostało,
  • chciałbyś zapisać się na kurs angielskiego, ale nie wiesz, który poziom będzie dla ciebie odpowiedni,
  • planujesz aplikować do pracy lub awansować, ale wymaga to znajomości angielskiego na określonym poziomie, i nie jesteś pewien, czy spełniasz ten warunek,
  • masz zamiar podejść do egzaminu certyfikacyjnego z angielskiego, ale nie wiesz, jaki poziom jest w twoim zasięgu.

Skoro wiesz już, dlaczego warto poznać własny poziom angielskiego, przyjrzyjmy się, według jakiej skali możesz to zrobić.

Jakie są poziomy angielskiego?

Skala CEFR, czyli Common European Framework of Reference for Languages (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), to system określający poziomy znajomości języków obcych, w tym języka angielskiego. Powstała w celu zapewnienia spójnego podejścia do nauczania, uczenia się i oceniania umiejętności językowych na całym kontynencie europejskim.

Idea skali CEFR narodziła się w odpowiedzi na potrzebę stworzenia wspólnego standardu oceny umiejętności językowych, który mógłby być stosowany w różnych krajach europejskich. Dzięki temu uczniowie, nauczyciele, instytucje edukacyjne i pracodawcy, mogą porównywać i oceniać poziomy kompetencji językowych.

Według CEFR wyróżniamy 6 poziomów znajomości danego języka obcego, począwszy od A1 (dla początkujących) aż do C2 (dla zaawansowanych). Każdy z tych poziomów oznacza konkretne umiejętności językowe w zakresie czytania, pisania, mówienia i rozumienia ze słuchu. Dzięki temu każdy może jasno określić swój aktualny poziom angielskiego oraz śledzić swoje postępy w nauce.

Skala CEFR stała się niezwykle ważnym narzędziem dla osób uczących się języków obcych, ponieważ umożliwia im lepsze zrozumienie własnych umiejętności językowych oraz dostosowanie swoich celów nauki do konkretnych wymagań. Dodatkowo, instytucje edukacyjne i pracodawcy mogą wykorzystywać tę skalę do oceny umiejętności kandydatów oraz do projektowania programów nauczania odpowiednich dla różnych poziomów zaawansowania.

Miej jednak na uwadze, że skala CEFR jest dosyć ogólna. Co to oznacza? Otóż według tej skali wciąż możesz być na poziomie np. B2, choć twoje umiejętności językowe systematycznie rosną. Jak to możliwe? Po prostu 6-poziomowa skala nie jest w stanie dokładnie odwzorować twoje aktualnej znajomości angielskiego. Wynika to z tego, że w ciągu roku czy dwóch lat nauki nie zawsze wejdziesz na kolejny poziom, pomimo tego, że cały czas robisz postępy. To trochę tak jak z małymi dziećmi. W teorii 13-miesięczne i 23-miesięczne dziecko, to dziecko, które skończyło rok. Jednak w praktyce jest pomiędzy nimi ogromna różna w rozwoju, dlatego wiek małych dzieci najczęściej podajemy w miesiącach, a nie w latach. Podobnie robią szkoły językowe, tworząc swoje wewnętrzne skale znajomości języka angielskiego. Dzięki temu, pomimo tego, że formalnie cały czas jesteś na poziomie np. B1 w skali CEFR, widzisz, jakie postępy robisz oraz nad czym jeszcze możesz popracować.

Na podobnej zasadzie działają oficjalne egzaminy certyfikacyjne, takie jak Cambridge, IELTS, czy TOFEL. Choć wpisują się one w ogólną skalę CEFR, to mają swoją własną, bardziej szczegółową punktację. W przypadku testu IELST otrzymasz wyniki w skali od 0 do 9. Z kolei Cambridge posługuje się skalą do 230 punktów.

Charakterystyka poszczególnych poziomów j. angielskiego

Przyjrzyjmy się, jakie umiejętności językowe powinieneś opanować na poszczególnych poziomach angielskiego.

Kurs angielskiego online na żywo

Sprawdź

Poziom A1 – Początkujący

Na poziomie A1 rozumiesz i reagujesz na proste pytania i komunikaty związane z codziennymi potrzebami. Do tego potrafisz używać prostych zwrotów i wyrażeń, aby się przedstawić, opowiedzieć o sobie i zadawać proste pytania. Poza tym rozumiesz krótkie, proste teksty, takie jak ogłoszenia, menu i krótkie wiadomości. Ponadto umiesz pisać proste zdania i wiadomości dotyczące osobistych informacji.

Poziom A2 – Podstawowy

Jeśli znasz angielski na poziomie A2, to potrafisz zrozumieć prostsze rozmowy i komunikaty związane z codziennymi sytuacjami. Jesteś w stanie komunikować się w prostych sytuacjach, używając podstawowych zdań i wyrażeń. Do tego rozumiesz krótkie teksty o znanej ci tematyce, takie jak krótkie artykuły czy informacje. Poza tym potrafisz napisać proste wiadomości, listy oraz wypełnić formularze związane z codziennymi sytuacjami.

Poziom B1 – Średnio zaawansowany

Jeśli znasz angielski na poziomie B1, to potrafisz zrozumieć standardowe teksty dotyczące życia codziennego i pracy. Możesz prowadzić rozmowy na znane tematy i przekazywać proste informacje o różnorodnej tematyce. Potrafisz także czytać i rozumiesz teksty związane z pracą, szkołą i życiem codziennym. Umiesz pisać proste teksty na tematy osobiste, takie jak listy, wiadomości czy krótkie opisy.

Poziom B2 – Średnio zaawansowany wyższy 

Na poziomie B2 jesteś w stanie zrozumieć zróżnicowane teksty i komunikaty, także te bardziej abstrakcyjne. Potrafisz płynnie wypowiadać się na różne tematy, wyrażając swoje opinie i argumentując swoje stanowisko. Do tego umiesz czytać i zrozumiesz zróżnicowane teksty, także te bardziej skomplikowane i techniczne. Poza tym potrafisz pisać jasne, spójne i złożone teksty na różne tematy, zawierające argumentację i przykłady.

Poziom C1 – Zaawansowany

Jeśli znasz angielski na poziomie C1, rozumiesz złożone i abstrakcyjne teksty oraz rozmowy, także te zawierające niuanse językowe i kulturowe. Potrafisz wyrazić swoje myśli i poglądy z precyzją i płynnością, dostosowując swój język do różnych kontekstów. Poza tym rozumiesz złożone i techniczne teksty, także te wymagające interpretacji i analizy. Do tego umiesz pisać złożone, logiczne i dobrze zorganizowane teksty, które mogą być czytane i zrozumiane przez osoby o różnym poziomie znajomości języka angielskiego.

Poziom C2 – Doskonały

Na poziomie C2 perfekcyjnie rozumiesz nawet najbardziej złożone i wymagające teksty oraz rozmowy. Potrafisz płynnie się komunikować w każdej sytuacji, wyrażając swoje myśli z dużą swobodą. Rozumiesz nawet najbardziej skomplikowane i abstrakcyjne teksty, także te wymagające głębokiej analizy i interpretacji. Ponadto potrafisz tworzyć złożone i głęboko przemyślane teksty, które są zarówno klarowne, jak i przekonujące.

Chcesz określić swój aktualny poziom języka angielskiego? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Konwersacje z lektorem

Rozmowa z osobą, która na co dzień uczy języka angielskim, to jeden z najszybszych i najdokładniejszych sposobów na ocenę twoich umiejętności. Doświadczony lektor już po kilku minutach będzie w stanie określić poziom znajomości angielskiego, a do tego zrobi to za darmo. Jeśli planujesz rozpocząć kurs angielskiego, skorzystaj z lekcji próbnej, podczas której lektor sprawdzi, na jakim poziomie aktualnie się znajdujesz i doradzi ci, do jakiego kursu powinieneś przystąpić.

 

Testy językowe online

W internecie znajdziesz mnóstwo testów językowych, które pozwalają ocenić umiejętności językowe. Takie testy zazwyczaj opierają się na skali CEFR i dostarczają wskazówek dotyczących twojego aktualnego poziomu językowego.

 

Na naszej stronie internetowej również znajdziesz test gramatyczno-leksykalny, który pomoże Ci określić twoją znajomość angielskiego. Pamiętaj jednak, że takie testy nie są idealnym odzwierciedleniem poziomu języka obcego. Ich wyniki najczęściej są zawyżone w stosunku do umiejętności mówienia. Po prostu wiele osób świetnie czyta i rozumie teksty po angielsku, co pozwala im na swobodne oglądanie np. filmów na Netflixie czy YouTube, ale kiedy przychodzi do mówienia po angielsku, to pojawia się problem. Dlatego testy językowe online najlepiej połączyć z lekcją próbną z doświadczonym lektorem, aby uzyskać bardzo dokładną ocenę swojego poziomu.

 

Jedyna wada tych rozwiązań? Nie dostaniesz certyfikatu, który mógłbyś przedstawić pracodawcy. Aby taki dostać, musiałbyś podejść do specjalnego egzaminu certyfikacyjnego. Niemniej, jeśli potrzebujesz poznać poziom angielskiego na własne potrzeby, test online, a do tego konsultacja będą strzałem w dziesiątkę.

Egzaminy językowe

Określenie poziomu angielskiego na własne potrzeby to jedno. Jednak twój pracodawca może potrzebować czegoś więcej niż twoja deklaracja. W takim przypadku przystąp do jednego z oficjalnych egzaminów językowych, takich jak IELTS, TOEFL, lub Cambridge English Exams. Takie testy zapewniają konkretną ocenę twoich umiejętności na podstawie skali CEFR i pozwalają precyzyjnie określić twój poziom angielskiego, który dodatkowo zostanie poświadczony stosownym certyfikatem.

Wadą egzaminów jest stosunkowo wysoka cena – ok. 600 zł. Do tego, jeśli przecenisz swoje kompetencje, możesz uzyskać słaby wynik, lub wręcz nie zaliczyć testu. Dlatego, jeśli nie potrzebujesz certyfikatu „na wczoraj”, lepszym rozwiązaniem będzie prosty test online i lekcja próbna z doświadczonym lektorem. A na egzamin zdecyduj się, gdy będziesz wiedział, że masz szanse na satysfakcjonujący cię wynik.

Porównanie z opisami poziomów CEFR 

Wspomniana wcześniej skala CEFR zawiera szczegółowy opis umiejętności językowych na każdym z sześciu poziomów od A1 do C2. Dlatego też, jeśli chcesz mieć ogólne pojęcie o swoim poziomie angielskiego, przeczytaj te opisy i spróbuj ocenić, które z nich najlepiej odzwierciedlają twoje umiejętności. Zawsze będzie to jakiś punkt wyjścia, gdy nie masz możliwości, aby przeprowadzić dokładniejszą ocenę.

 

Poziom angielskiego a komunikatywność

I jeszcze jedna ważna kwestia. Poziom znajomości języka angielskiego nie zawsze pokrywa się z faktycznym poziomem komunikatywności, czyli płynnością mówienia po angielsku. Może się tak zdarzyć, że osoba z certyfikatem na poziomie C1 będzie słabo porozumiewać się w tym języku, choć reguły gramatyczne i słownictwo ma w małym paluszku. I odwrotnie, ktoś na oficjalnym poziomie B1 nie będzie miał problemów, aby porozmawiać po angielsku z obcokrajowcem, nawet jeśli czasem brakuje mu jakichś słów. Dlatego od wszelkiego rodzaju skal, testów czy certyfikatów, ważniejsze są twoje faktyczne umiejętności płynnego mówienia po angielsku. I to na tym powinieneś się skupić, ucząc się języka obcego.

Podsumowanie: Poziomy języka angielskiego

Określenie własnego poziomu języka pozwoli ci o uświadomienie sobie, na jakim etapie nauki jesteś. Jednocześnie to tylko punkt wyjścia. W końcu w uczeniu się języków obcych nie chodzi o zaliczanie kolejnych poziomów, tylko o nabywanie konkretnych umiejętności komunikacyjnych. Innymi słowy, uczysz się nie dla ocen czy certyfikatów, ale by skutecznie porozumiewać się po angielsku. Pod tym względem nauka języka obcego to ciągły proces bez względu na poziom, na którym się znajdujesz. Dlatego też zdobycie i utrwalenie umiejętności mówienia po angielsku wymaga zaangażowania, otwartości na przełamywanie strachu i regularnej praktyki. A to zapewnią ci nasze kursy angielskiego na każdym poziomie zaawansowania.

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich