...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

Każdego miesiąca ponad 74 miliony osób na całym świecie korzysta z Duolingo do nauki języków obcych online. W sumie aplikację pobrało aż 500 milionów użytkowników, którzy za jej pośrednictwem postanowili opanować jeden lub kilka języków, jakie oferuje ta prosta w obsłudze aplikacja.

Czy jednak na pewno za jej pomocą nauczysz się płynnie mówić po angielsku? Zapraszamy do naszej recenzji, w której przedstawimy najważniejsze zalety i wady Duolingo.

Czym jest Duolingo?

Duolingo to aplikacja mobilna oraz platforma internetowa, która służy do samodzielnej nauki języków obcych. Od chwili powstania szturmem podbiła serca użytkowników, którzy każdego dnia przerabiają nowe lekcje, zaliczają kolejne poziomy, a także rywalizują z innymi uczniami. Skąd wzięła się ta ogromna popularność Duolingo?

Po pierwsze aplikacja jest darmowa. Owszem, możesz wykupić wersję Premium, która pozbawiona jest reklam oraz ma kilka przydanych funkcjonalności, jak np. nielimitowane życia czy możliwość odnowienia przerwanej serii dni nauki z rzędu. Jednak kluczowe funkcje niezbędne do nauki danego języka dostępne są zupełnie za darmo. Wystarczy telefon, tablet lub komputer oraz dostęp do internetu, aby codziennie pogłębiać znajomość wybranego języka.

Po drugie nauka z Duolingo jest interaktywna. Każda lekcja składa się z krótkich ćwiczeń, dzięki którym poznajesz nowe słowa i wyrażenia, ich pisownię, wymowę oraz kontekst, w jakim można ich używać.

Jednak sercem Duolingo jest grywalizacja. Przede wszystkim aplikacja oferuje system punktacji i nagród, dzięki czemu bardziej przypomina grę mobilną niż kurs językowy. Zaliczając kolejne lekcje i poziomy, motywujesz się do nauki i jeszcze chętniej uruchamiasz aplikację dzień po dniu. Do tego możesz ściągać się sam ze sobą lub z innymi użytkownikami, biorąc udział w wyzwaniach czy przystępując do najróżniejszych lig, dostępnych w aplikacji. Nie da się ukryć, że twórcy Duolingo opanowali do perfekcji naukę poprzez zabawę.

Do tego aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, a sam interface jest estetyczny i uroczy. Innymi słowy, wszystko w Duolingo sprawia, że nauka staje się przyjemna, a użytkownicy chcą logować się do aplikacji każdego dnia.

A jakiego języka nauczysz się dzięki Duolingo? Z jednej strony aplikacja oferuje ponad 40 różnych języków obcych, ale w polskiej wersji językowej dostępny jest wyłącznie angielski. W praktyce oznacza to, że jeśli chciałbyś uczyć się włoskiego, francuskiego czy japońskiego, musisz już znać np. właśnie angielski.

Podsumowując, na pierwszy rzut oka wydaje się, że aplikacja Duolingo to idealny sposób na naukę angielskiego. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Jakie są ograniczenia Duolingo?

Zacznijmy od tego, że jeszcze przed pojawieniem się Duolingo, istniały inne aplikacje i narzędzia wspomagające naukę angielskiego. Obecnie również masz do dyspozycji całe mnóstwo ciekawych narzędzi, za pomocą których możesz uczyć się nowych słów i reguł gramatycznych. Prawda jest jednak taka, że skuteczne porozumiewanie się po angielsku nie jest kwestią dostępu do najlepszych aplikacji. Tych jest naprawdę dużo. Problem jest znacznie bardziej przyziemny i… ludzki.

Angielski na żywo z lektorem

Darmowa lekcja

Przede wszystkim nauka angielskiego to wieloletni proces, który wymaga zaangażowania i aktywnego posługiwania się językiem – rozmawiania z innymi ludźmi. Natomiast aplikacje takie jak Duolingo skupiają się przede wszystkim na powtarzaniu słówek i fraz oraz zrozumieniu podstawowych reguł gramatycznych. Jednak w ten sposób nie jesteś w stanie nauczyć się płynnego i spontanicznego porozumiewania się. Zwłaszcza, że rzeczywista komunikacja to także różne akcenty, skróty myślowe, kontekst, mimika, czy intonacja. Tego wszystkiego nie opanujesz poprzez apkę.

..nauka angielskiego to wieloletni proces, który wymaga zaangażowania i aktywnego posługiwania się językiem – rozmawiania z innymi ludźmi.

Stąd w naszej szkole często spotykamy się z paradoksem polegającym na tym, że dana osoba w teorii zna wiele słów i wyrażeń, które opanowała podczas wieloletniej nauki z aplikacją, ale nie jest w stanie użyć ich w prawdziwej rozmowie z drugą osobą. Aplikacje nie działają tak, że osiągając w nich odpowiedni poziom, możesz po prostu odłożyć telefon, wyjechać za granicę i zacząć biegle opowiadać po angielsku o swoim życiu, pracy czy poglądach. Nie stanie się tak, dopóki wcześniej nie spędzisz wielu godzin na faktycznym mówieniu po angielsku z drugim człowiekiem.

Oczywiście poznawanie słów i podstawowych reguł gramatycznych to ważna część nauki angielskiego, w której Duolingo na pewno ci pomoże. Jednak opanowanie samej teorii nie wystarcza do skutecznego porozumiewania się z innymi. Jeśli boisz się mówić po angielsku, to aplikacja nie pomoże ci w przełamaniu tego strachu. W takim przypadku liczy się aktywna praktyka mówienia i słuchania w języku obcym w rzeczywistych sytuacjach.

Dlatego też, aby rozwijać umiejętności komunikacyjne w danym języku niezbędny będzie kontakt z drugim człowiekiem.

W ten sposób będziesz uczyć się nowych słów w kontekście, a następnie będziesz używał ich w praktyce, dzięki czemu skutecznie je zapamiętasz i będziesz w stanie swobodnie się nimi posługiwać. Jeśli uczysz się na kursie lub z lektorek to dodatkowo możesz liczyć na feedback, dzięki czemu możesz natychmiast skorygować ewentualne błędy. Poza tym rozmawiając z innymi słuchaczami podczas zajęć, trenujesz skuteczne porozumiewanie się po angielsku w przyjaznej atmosferze, która wspiera przełamywanie blokady przed mówieniem.

Zatem, czy pomimo tych ograniczeń warto korzystać z Duolingo? Tak, ale w określonych sytuacjach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jak korzystać z aplikacji Duolingo?

Zacznijmy od tego, że Duolingo sprawdzi się przede wszystkim jako wsparcie nauki angielskiego. Korzystanie z aplikacji równolegle z zajęciami prowadzonymi przez lektora pozwala na wyjątkowo efektywne połączenie teoretycznych podstaw języka z zastosowaniem ich w praktyce. Aplikacja świetnie sprawdza się w roli wsparcia dydaktycznego, ponieważ przez zabawę i serię krótkich lekcji umożliwia utrwalanie i rozszerzanie wiedzy zdobytej podczas kursów lub indywidualnych zajęć. Dzięki temu, że materiał jest przedstawiany w formie gry, nauka jest nie tylko efektywna, ale także przyjemna i mniej stresująca, co znacząco zwiększa motywację do regularnego uczenia się.

Co jednak ważne, szkoły językowe doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie zapewniają takie aplikacje jak Duolingo. Co więcej, coraz częściej tworzą swoje własne aplikacje, które wspierają słuchaczy w nauce. Dzięki temu materiał w aplikacji pokrywa się w 100% z tym, czego uczyłeś się na lekcji, a nauka staje się jeszcze bardziej efektywna. W naszej szkole wykorzystujemy w tym celu aplikację do inteligentnych powtórek myEnglishline.

Natomiast Duolingo sprawdzi się, gdy np. mieszkasz za granicą lub na co dzień posługujesz się angielskim w pracy, lub w domu. Jeśli codziennie mówisz po angielsku, nauka z aplikacją pomoże ci w zapamiętywaniu konkretnych słów, czy zrozumieniu reguł gramatycznych.

Poza tym aplikacja Duolingo idealnie sprawdza się jako narzędzie do powtórek. Załóżmy, że jakiś czas temu uczyłeś się angielskiego, ale od dawna nie miałeś korzystać z tego języka. Jeśli właśnie wyjeżdżasz na wakacje, szybkie przypomnienie podstawowych słów czy wyrażeń po angielsku, pozwoli ci poczuć się nieco pewniej na lotnisku czy w restauracji

Duolingo sprawdzi się także, gdy zależy ci na systematycznej nauce języka, ale nie masz w danym momencie środków, aby zapisać się na kurs językowy. W takiej sytuacji nie ma sensu czekać na lepsze okoliczności. Zamiast tego warto wykorzystać darmowe opcje, a aplikacja mobilna jest jedną z nich. Oczywiście możesz próbować osłuchiwać się z angielskim, słuchając podcastów, czy oglądając seriale w oryginalnej ścieżce językowej. Jednak jeśli zależy ci na systematycznej nauce, dodatkowej motywacji czy monitorowaniu postępów, Duolingo będzie jak znalazł.

Poza tym warto rozpocząć naukę z aplikacją, gdy już zapisałeś się na kurs angielskiego, ale jego start nastąpi dopiero za kilka tygodni. Jeśli nie możesz doczekać się zajęć, zacznij się uczyć z Duolingo. W ten sposób pozytywnie wykorzystasz początkową ekscytację i motywację do nauki. Do tego poznasz pierwsze słowa czy reguły gramatyczne, dzięki czemu poczujesz się pewniej już na pierwszych zajęciach i będziesz chętniej zabierał podczas nich głos.

PODSUMOWANIE

Aplikacja Duolingo to świetna opcja dla osób poszukujących sposobu na hobbystyczną naukę języka angielskiego. Dzięki łatwej dostępności, interaktywnym lekcjom i nauce poprzez zabawę, Duolingo może być rewelacyjnym narzędziem dla tych, którzy chcą uczyć się języka w sposób przyjemny i niezobowiązujący.

Jednak jeśli zależy ci na szybkich postępach w mowie, potrzebujesz feedbacku oraz chcesz przełamać barierę językową, lepszym wyborem będą kursy językowe. Szczególnie że istnieje wiele rodzajów zajęć, takie jak kursy intensywne, weekendowe, czy biznesowe, które możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Zapraszamy!

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(2 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego? komentarze do “Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?”

  1. Beata

    Ja korzystam z Duolingo już trzeci rok i jestem
    zachwycona!!!.Znam mnóstwo słów i znam gramatykę ,czasy oraz konteksty różnych zdań.Przyznaję,że,,tylko” brakuje mi konwersacji, aby utrwalić swoją wiedzę i wreszcie używać tego języka za granicą.

  2. Elżbieta

    Zgadzam się z Beatą,mimo ,że jestem w Edmonton brakuje mi odwagi na poprawne mówienie.Uczę się od 2020.Mam 76 lat.Pozdrawiam.Ela

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów