...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Które słówka są najbardziej przydatne?

Autor Robert

Które słówka są najbardziej przydatne?

Każdy język ma 3 komponenty: Wymowa, Gramatyka, Słownictwo.

Który z nich Twoim zdaniem jest najtrudniejszy? Zapewne powiesz, że gramatyka..

Gwarantuje jednak, że to nauka słownictwa jest największym wyzwaniem.

Aby móc porozumieć się w podstawowy zakresie potrzebujemy około 1000-1500 słówek. Natomiast do płynności niezbędnych nam będzie przynajmniej 5000 wyrazów.

Oznacza to, że jeśli uczysz się 10 słówek dziennie to zajmie Ci około 1,5 roku żeby opanować 5000 słówek. Bądźmy jednak realistami. Nikt nie ma takiego zapału a nawet jeśli, to zanim przejdzie do drugiego tysiąca , to słówka z początku listy dawno ulecą w niebyt.

Dlatego ważne aby przygotować się do nauki słownictwa w odpowiedni sposób. Najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy wstanie opanować wszystkich wyrazów z danego języka. Nawet rodzimi Anglicy nie znają wszystkich wyrazów.

Oznacza to, że musimy świadomie zdecydować, czego się uczymy a czego nie.

Są słówka ważne i mniej ważne.
W nauce słówek rewelacyjnie sprawdza się Zasada Pareto. Mówi ona, że 80% rezultatów osiągamy przez 20% działań.

Gdybyśmy chcieli tą zasadę przełożyć na naukę języków obcych brzmiałaby: 20% słówek wystarczy do zrozumienia 80% tekstów czy rozmów. Jednak w tym przypadku Zasada Pareto sprawdza się tylko częściowo.

W rzeczywistości jest jeszcze lepiej!

Już pierwsze 100 najczęściej używanych słów pozwoli zrozumieć 50% wszystkich tekstów w języku angielskim. Dokładniej wygląda to w ten sposób:
Pierwsze 100 słówek pozwala zrozumieć 50% treści
Pierwsze 500 słówek pozwala zrozumieć 67% treści
Pierwsze 1000 słówek pozwala zrozumieć 75% treści
Pierwsze 3000 słówek pozwala zrozumieć 85% treści
Pierwsze 5000 słówek pozwala zrozumieć 98% treści

Tak więc kluczem jest uczyć się najczęściej używanych słów. Co będzie Ci bardziej przydatne, wyraz ‘pies’ czy ‘paprotka’? Ale nie wszystkie wyrazy są tak oczywiste.

Wiedza o tym, które słówka występują częściej jest wynikiem ogromnej pracy naukowców jak profesor Mark Davies, który wraz ze swoimi studentami przeanalizował ogromne ilości różnego rodzaju treści zarówno tekstów pisanych, dialogów, materiałów prasowych i telewizyjnych.

Razem przeanalizowano ponad 520 milionów wyrazów w różnych tekstach. W rezultacie otrzymali listy wyrazów posortowane według ich przydatności. Wyniki ich pracy to prawdziwe złoto!

Tworząc zestawy premium do naszej szkolnej platformy skorzystaliśmy właśnie z tej ogromnej bazy danych i stworzyliśmy zestawy w oparciu o częstość występowania w życiu codziennym.

Jeśli chcesz samodzielnie przekonać się czy to działa, to odwiedź tą stronę: https://www.wordandphrase.info/analyzeText.asp . Możesz tam wkleić dowolny tekst i otrzymasz informację o częstości występowania każdego wyrazu.

W Internecie jest sporo gotowych list słówek posortowanych po częstości występowania. Szczególnie gdy jesteś na początku swojej przygody z angielskim , zwróć uwagę czy uczysz się tych najbardziej przydatnych.

Możesz również kupić słownik frekwencyjny.

Gotowe zestawy znajdziesz np: na stronie Memrise.com lub fiszkoteka.pl

Niektóre listy będą zawierały również wyrazy funkcyjne które mają sens tylko w kontekście innych wyrazów dlatego możesz je pominąć. Najbardziej cenne będą dla Ciebie rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki.

Gdy opanujesz około 500 słówek zacznij czytać proste teksty, najlepiej bajki.

Czytanie prostych tekstów pozwoli Ci uczyć się nowych słówek z kontekstu dzięki słówkom które już znasz.

 

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór