...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Jak zapamiętać te wszystkie słówka?

Autor Robert

Jak zapamiętać te wszystkie słówka?

Wszyscy chcemy uczyć się jak najmniej i pamiętać jak najwięcej. Na szczęście istnieją metody które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać cenny czas poświęcony na naukę.

Obecnie możemy przewidzieć całkiem dokładnie po jakim czasie coś zapomnimy. Wiemy również dlaczego zapominamy i co zapominamy szybciej a co wolniej.

Wszystko to dzięki wielu badaniom naukowym prowadzonym już od dziesiątek lat.

Jeśli tylko wykorzystasz te osiągnięcia, Twoja nauka wejdzie na kompletnie nowy poziom.

Jednym z badaczy który wykonał ogromną pracę w temacie zapamiętywania był Hermann Ebbinghaus. Przez lata Ebbinghaus eksperymentował na sobie i zapamiętywał serie bezsensownych zbitek liter jak: Guf Ril Zig Mip Poff. Po upływie jakiegoś czasu sprawdzał ile pamięta, następnie uczył się ponownie zapomnianych liter i sprawdzał za jakiś czas.

Możemy sobie tylko wyobrazić jak mozolna musiała to być praca. Jednak dzięki jego determinacji mamy dzisiaj do dyspozycji tzw: krzywą zapominania.

Zazwyczaj zapominanie wyglądało w ten sposób: po pierwszej godzinie od nauki , ponad połowa została zapomniana. Po pierwszym dniu następne 10% znikało. Po miesiącu kolejne 14%.

Od tego momentu informacje które przetrwały w pamięci ulegały stabilizacji i przechodziły do pamięci długotrwałej a szybkość ich zapominania bardzo zmalała.

Oczywiście zapamiętywanie losowych zbiorów liter to nie to samo co zapamiętywanie rzeczy które mają sens ale w pewnym wymiarze , uczenie się słówek w języku obcym bardzo przypomina wkuwanie nonsensownych zbiorów liter prawda?

 

Potęga powtórek interwałowych

Moim absolutnie ulubionym narzędziem do nauki słówek są systemy powtórek interwałowych (SPI). Powstały one właśnie na podstawie badań p.Ebbinghaus.

Są to w pewnym sensie fiszki na steroidach. Jeśli koncepcję fiszek przeniesiemy na komputer i połączymy z krzywą zapominania to otrzymujemy właśnie System Powtórek Interwałowych.

SPI to fiszki, które same wiedzą co za niedługo zapomnisz. Dzięki temu możesz powtarzać odpowiednie słówka i nie tracić czasu na powtórkę tego co już znasz.

Ale najlepsze jest to, że jeśli będziesz korzystać z SPI możesz być pewny, że poświęcasz na naukę minimum czasu. Dokładnie tyle ile Twoja pamięć potrzebuje, żeby przyswoić nowe słówko.

Możemy być tego pewni dzięki krzywej zapominania.

Do Twojej dyspozycji jest co najmniej kilka narzędzi dostępnych za darmo które wykorzystują SPI. Jedne z moich ulubionych to: anki, memrise.comduolingo.com.

Oczywiście my również w naszej szkole korzystamy z SPI. Właśnie dlatego zbudowaliśmy specjalną platformę zintegrowaną z naszymi kursami. Jednak dostępna jest tylko dla naszych słuchaczy.
Zachęcam natomiast aby przetestować któreś z powyższych rozwiązań bo zasada działania w dużej mierze jest podobna.

Którekolwiek narzędzie wybierzesz, najważniejsze aby po prostu z niego korzystać regularnie.

 

Jak używać SPI

Jeśli chodzisz na kurs językowy lub uczysz się na korepetycjach, koniecznie wybierz taki program który pozwoli Ci samodzielnie tworzyć listy słówek. Idealnie do tego nadaje się np: Anki.

Wszystkie nowe słówka z lekcji wpisuj sobie do programu wraz z tłumaczeniem. Jeśli pozwala Ci na to poziom zaawansowania, idealnie gdyby tłumaczenia były również po angielsku.

Gdy stworzysz swoją pierwszą listę słówek rozpoczyna się nauka. Przypuśćmy, że stworzyłeś sobie listę 5 słówek i korzystając z Anki zrobiłeś sesję i zapamiętałeś słówka.

Kolejne powtórki będą wypadały mniej więcej w takim schemacie: za 4 dni, za 8 dni, za 15dni, za 30 dni, za 60 dni, za 120dni, za 240 dni, za 480dni , za nigdy..:). Teraz już pamiętasz na zawsze a przynajmniej na bardzo bardzo długo.

Oczywiście ten schemat będzie różny dla różnych słówek. Jeśli słówko będzie dla Ciebie łatwiejsze to będzie wymagało mniej powtórek a jeśli trudniejsze to będziesz musiał wykonać 1-3 powtórek więcej.

Może się wydawać, że nauka trwa długo ale pamiętaj, że każda powtórka to tylko kilka sekund. Klucz w tym, że są one rozłożone w czasie. Dlaczego? Bo zapamiętujemy najlepiej wtedy gdy jesteśmy bliscy zapomnienia.

Oczywiście programy biorą pod uwagę szereg innych elementów żeby nauka była jeszcze bardziej skuteczna. Ale to co opisałem powyżej jest fundamentem każdej z wymienionych aplikacji.

 

Wnioski

– Pamięć jest ulotna. Żeby nauczyć się jak najwięcej w jak najkrótszym czasie potrzebujesz systemu do powtórek.

– Jeśli uczysz się samodzielnie skorzystaj z dostępnych gotowych list np na memrise.com . Jeśli jednak uczysz się z nauczycielem wybierz program który w przyjazny sposób pozwoli Ci samodzielnie tworzyć listy słówek.

– Tylko powtórki w odpowiednich terminach pozwolą Ci uczyć się słówek tak, żeby zapamiętać je na zawsze.

 

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich

Quantifiers, czyli określniki ilości

Quantifiers, czyli określniki ilości