...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

5 trików na skuteczną komunikację po angielsku, gdy brakuje Ci słów

5 trików na skuteczną komunikację po angielsku, gdy brakuje Ci słów

Jeszcze chwilę temu pamiętałeś TO słowo! W końcu słyszałeś je ze 100 razy w filmie czy serialu. Ba! Przecież w zeszłym tygodniu sam go użyłeś podczas prezentacji. A teraz nic. Pustka w głowie. I co teraz masz powiedzieć?

Brzmi znajomo? Zapominanie słów, których się uczyłeś i które rozumiesz, gdy je słyszysz lub widzisz, to naturalna część procesu nauki języka angielskiego. Nie da się jednak ukryć, że może to powodować dyskomfort i blokować Cię przed zabieraniem głosu na forum. Znam ten problem i doskonale go rozumiem. Dlatego dziś mam dla Ciebie 5 sprawdzonych trików, dzięki którym powiesz to, co chcesz, nawet gdy zabraknie Ci jakiegoś słowa.

Jak mówić, gdy brakuje Ci słów?

Na początek chcę Ci przypomnieć o kluczowej zasadzie: Twoim celem zawsze powinna być skuteczna komunikacja, a nie znajomość tysięcy słów sama w sobie. Oczywiście im dłużej będziesz uczył się angielskiego, tym płynniej będziesz się wypowiadać na różne tematy. Jednak zawsze może uciec Ci jakieś słowa, tak jak czasem zapominasz jakiegoś wyrażenia po polsku. I nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest to, aby Twój rozmówca zrozumiał, co masz na myśli. I właśnie w tym pomogą Ci poniższe triki.

1.      Użyj synonimu

Wiele słów ma swoje prostsze i trudniejsze zamienniki. Gdybyś chciał powiedzieć, że coś było straszne, mógłbyś użyć na przykład słów: scary, frightening, terrifying, horrifying, horrible itd. Nie musisz pamiętać ich wszystkich. Jeśli któregoś z nich zapomnisz, po prostu użyj synonimu. W końcu żywa rozmowa to nie ćwiczenie, w którym musisz tracić w klucz.

Z tego samego powodu na ogół nie musisz być super precyzyjny. Jeśli nie znasz dokładnego zamiennika, użyj terminu bardziej ogólnego. Ktoś pyta Cię o wrażenia z wakacji, podczas których wiał silny wiatr, a ty akurat zapomniałeś określenia „windy”? Powiedz po prostu, że „weather was bad”. Nie jest to dokładnie to samo, ale Twój rozmówca w mig zrozumie, co masz na myśli.

Co więcej, słysząc, że „weather was bad”, może on dopytać: „was it raining or just cold and windy?”. Widzisz, co się stało? Twój rozmówca właśnie przypomniał ci słowo, którego zapomniałeś! Nie wahaj się korzystać z takiej pomocy. Jeśli tylko brakuje ci jakiegoś zwrotu, pozwól słuchaczowi go dopowiedzieć.

2.      Użyj słowa o przeciwnym znaczeniu

Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku przymiotników. Wykorzystuje on fakt, że wiele rzeczy można opisać na różne sposoby. Polega on na tym, aby w miejscu słowa, którego nie pamiętasz lub nie znasz, użyć wyrazu o przeciwnym znaczeniu i dodać zaprzeczenie „not”.

Przykład:

„It was expensive” à „It was not cheap” (To było drogie à To nie było tanie)

„It is ugly” à „It is not pretty” (To jest brzydkie à To nie jest ładne)

Zresztą wykorzystuj ten sposób nie tylko, gdy brakuje Ci słów. Sprawdzi się on także, gdy chcesz brzmieć bardziej dyplomatycznie i zależy Ci na unikaniu negatywnych wyrażeń.

Sprawdź skuteczne kursy angielskiego online

Zobacz szczegóły

3.      Omów słowo, którego nie pamiętasz

Jeśli nie znasz jakiegoś określenia, a także nie wiesz, jakiego synonimu lub antonimu użyć, po prostu powiedź, o co ci chodzi. Oto przykład:

What`s the word you use…? It`s a verb. People do it when they are tired. They open their mouth…” (Jakiego słowa używasz…? To czasownik. Ludzie tak robią, gdy są zmęczeni. Otwierają usta)

Jeśli do tego zrobisz odpowiedni gest, Twój rozmówca natychmiast załapie, że chodzi ci o ziewanie, czyli „yawn”.

Albo:

„I need a… It is a tool. Murderers use it to dig a hole to hide the body… (Potrzebuję… To jest narzędzie. Mordercy używają go do kopania dołu, aby ukryć ciało…)

„Shovel?” (“Łopata?”)

 

„Yes, shovel. I need a shovel.”  (Tak, łopatą. Potrzebuję łopaty.)

 

Nie będę ukrywać, że takie opisywanie przedmiotów czy czynności jest łatwe. Dlatego mam dla Ciebie sposób, który pomoże Ci to wytrenować. Po prostu od czasu do czasu staraj się opisywać rzeczywistość wokół siebie. Stoisz w korku? Czekasz w kolejce do lekarza? Jesteś na spacerze z psem? Spróbuj opisać to, co widzisz. Z czasem dojdziesz do wprawy i będzie Ci łatwiej wykorzystać tę metodę podczas rozmów.

 

4.      Wykorzystaj mowę ciała

Czy wiesz, że słowa odpowiadają za zaledwie 7% komunikacji? Resztę stanowi ton i barwa głosu – 38% oraz mowa ciała – 55%. Dlatego podczas rozmów czy wystąpień nie wahaj się ich używać! Wykorzystuj gesty, mimikę i ton, aby podkreślić to, o czym mówisz.

Jeśli nie podobał ci się film, który ostatnio oglądałeś, wystarczy, że się skrzywisz, aby Twój rozmówca wiedział, jakie wywołał w Tobie odczucia.

Jeśli jesteś w sklepie i chcesz kupić pasek do spodni, możesz po prostu pokazać, o co ci chodzi, mówiąc: „I`m looking for a…” (Szukam…)

Chcesz zapłacić w restauracji i zapomniałeś, że rachunek to „bill”. Możesz powiedzieć: „Can I get a…” i pokazać gest oznaczający pieniądze.

Owszem, w niektórych sytuacjach przesadna gestykulacja może być nie na miejscu. Jednak w większości przypadków nie musisz się tym przejmować. W końcu to całkiem normalne, że komunikujesz się za pomocą mowy ciała, tylko najczęściej nie zdajesz sobie z tego sprawy. Upraszczając, dopóki nie będziesz pokazywał gestów wulgarnych, nie będziesz miał problemów.

5.      Użyj słowa bardziej ogólnego i wyjaśnij, do czego dana rzecz służy

Wiele osób ma problem z nauczeniem się specyficznych określeń na miejsca czy przedmioty. Zwłaszcza na poziomie podstawowym, gdy zasób słów jest ograniczony. Co zatem możesz zrobić, gdy nie znasz danego określenia? Po prostu użyj bardziej ogólnego słowa i powiedz, do czego lub dla kogo jest on przeznaczony.

Nie wiesz, jak jest apteka po angielsku? Użyj ogólnego określenia „shop with drugs for sick people”. Musisz zaprowadzić dziecko do pediatry? Zapytaj o doktora dla dzieci, czyli „doctor for children”. Wyleciało ci z głowy słowo „spoon” i nie masz, czym zjeść zupy w restauracji? Poproś o „thing for eating soup”. Trochę pomysłowości i na pewno uda ci się powiedzieć, co masz na myśli.

 

Możesz przykładać się do nauki słówek i powtarzać je w nieskończoność. A i tak nieraz niektórych z nich zapomnisz. Wystarczy, że akurat będziesz zestresowany, zmęczony, lub faktycznie ominąłeś zajęcia, na których dane słowo zostało wprowadzone. Taki urok nauki języka obcego. Zawsze może się zdarzyć, że jakiś wyraz wyleci Ci z głowy, akurat w momencie, gdy go potrzebujesz. Nie pozwól jednak, by nieznajomość poszczególnych słów blokowała Cię przed mówieniem! Jeśli będziesz czekał na moment, w którym zaczniesz perfekcyjnie przemawiać po angielsku, to nigdy się go nie doczekasz. Zamiast tego mów, mów i jeszcze raz mów, nawet gdy nie wychodzi Ci to idealnie. A do tego wykorzystuj powyższe triki, a nawet łącz je ze sobą. Z czasem Twoja komunikacja stanie się na tyle płynna, że zarówno Ty, jak i Twoi rozmówcy przestaniecie zauważać, że brakowało Ci jakiegoś słowa.

Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie pominąć naukę słownictwa. Warto jednak robić to z głową. Dlatego podczas naszych kursów wykorzystujemy metodę inteligentnych powtórek. Polega ona na tym, że częściej powtarzasz te słowa i wyrażenia, z których zapamiętaniem masz największy problem, a pomijasz takie, które dobrze znasz. Dzięki temu Twoja nauka jest bardziej efektywna: powtórki zajmują mniej czasu i skupiasz się na uczeniu się tego, czego faktycznie potrzebujesz.

 

 

 

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

7 sprawdzonych sposobów na naukę angielskiego w domu

7 sprawdzonych sposobów na naukę angielskiego w domu

12 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

12 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku