...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

TED: 4 wykłady o nauce angielskiego, które musisz zobaczyć

Autor Robert

TED: 4 wykłady o nauce angielskiego, które musisz zobaczyć

Jak uczą się języków poligloci albo hiperpoligloci (osoby znające więcej niż 7 języków)? Czy znają jakiś sekret nauki języków? Czy uczą się jakąś określoną metodą?

Żyjemy w świecie, w którym połowa wiedzy niemal w każdej dziedzinie została pozyskana w ciągu ostatnich 15 lat. Myślę, że nauka języków obcych nie jest tu wyjątkiem.

Oficjalne podręczniki nie nadążają za dokonanymi odkryciami i metodami, które są już praktycznie stosowane przez setki tysięcy ludzi na całym świecie, dlatego wskazówek o tym, jak uczyć się języków, powinniśmy szukać nie tylko w podręcznikach i u nauczycieli.

Posłuchajmy, co mają do powiedzenia osoby, które swoim zawodem uczyniły uczenie się języków obcych. Jeśli ktoś poświęca większą część swojego życia na naukę języków, to z pewnością będzie miał kilka przemyśleń na ten temat.

Pamiętajmy, że nie są to nauczyciele. Są to specjaliści w uczeniu się języków obcych. Osoby, które swój sposób na naukę języka doprowadziły do perfekcji.  Przekonacie się, że metod jest wiele i każdy ma swoje rozwiązania, ale jest też wiele elementów wspólnych.

Zebrałem dla Was wykłady z TED, które moim zdaniem są najbardziej wartościowe.

Dodatkowo podsumowałem też główne idee i praktyczne wskazówki, jakie się w nich pojawiły.

1. Benny Lewis – Fluent in Three Months – Rapid Language Hacking

Talent nie ma znaczenia. 

Benny Lewis walczy ze stereotypem, że niektórzy mają predyspozycje do nauki języków. Sam nie uważał się za taką osobę – tym bardziej, że jako dziecko miał problemy z nauką rodzimego języka. Odkrył jednak, że problemem nie jest jego talent, ale metoda nauki. Teraz Benny mówi w 6 językach.

Mów od pierwszego dnia. 

Benny wyznaje zasadę, że żeby nauczyć się języka, trzeba przede wszystkim mówić, a nie studiować języka przez pół roku, aż będzie się “gotowym” do mówienia. Uważa, że mówić można już od pierwszego dnia nauki.

Nigdy nie uczysz się od zera. 

Zawsze jesteśmy w stanie znaleźć jakieś powiązania między językami. Choćby nazwy marek jak „Coca cola”. Również te wyrazy możemy wykorzystać do komunikacji.

Wykorzystuj mnemotechniki.

Nawet osoby z tzw. słabą pamięcią, mogą szybko zapamiętywać słówka. Wystarczy tworzyć śmieszne skojarzenia dla nowo poznanych wyrazów.Gdy Benny uczył się hiszpańskiego wyrazu „Playa” (plaża), skojarzył go z angielskim wyrazem „Player” (playboy) i wyobraził sobie playboya, który podrywa dziewczyny na plaży w Hiszpanii. Korzystając z takich skojarzeń, można łatwo i szybko uczyć się nowych słówek.

Gramatyka to nie język. 

Trzeba pamiętać, że język jest środkiem komunikacji i nie powinniśmy nigdy czuć się ograniczeni przez reguły gramatyczne. To nie znaczy, że gramatyka nie jest ważna. Lepiej jednak najpierw nabrać wprawy w komunikacji i używać języka, a dopiero potem zabrać się za gramatykę.

 

2. Breaking the language barrier | Tim Doner

Można przetłumaczyć słowo, ale nie można do końca przetłumaczyć znaczenia. 

Według Tima w nauce języka nie chodzi tylko o to, że umiemy zapytać o drogę do łazienki albo o godzinę. Język to poznawanie ludzi i ich kultury. Poznanie kultury jest wręcz niezbędne do komunikacji. Np. w USA, gdy ktoś zapyta Cię “How are you” (jak się masz) – oczekuje, że powiesz “Fine, thank you” (dobrze, dziękuję). Tak naprawdę nie interesuje go, jak się masz.Dlatego Tim, żeby nauczyć się egzotycznych języków zdobył się nawet na to, żeby podchodzić do obcych ludzi w swoim rodzimym Nowym Jorku i rozpoczynać konwersacje z native-speakerami.

Można samodzielnie opanować podstawy języka. 

Gdy Tim postanowił uczyć się hebrajskiego, zaczął od słuchania rapu i próbował rozmawiać z native-speakerami raz na jakiś czas. Odkrył, że samodzielnie udało mu się dojść do poziomu, w którym był w stanie się komunikować.

Zapamiętuj słówka, używając pamięci przestrzennej. 

Tim pomaga sobie w zapamiętywaniu słówek, umiejscawiając je w wyobraźni w konkretnym miejscu, które bardzo dobrze zna. (Metoda ta po polsku nazywa się “Pałacem pamięci” )

 

3. 5 techniques to speak any language | Sid Efromovich

Rób błędy. 

Według Sida złotą zasadą nauki języków obcych jest robić błędy.Gdy uczymy się nowego języka, musimy pogodzić się z tym, że uczymy się dźwięków i struktur, które są nam kompletnie obce. Używanie tych nowych dźwięków może budzić lęk i poczucie, że mówimy źle, ale właśnie to oznacza, że jesteśmy na dobrej drodze.Za przykład Sid podaje hiszpański wyraz “Puerta” (drzwi). Ten wyraz zawiera dźwięk “R” nieistniejący w języku angielskim. Amerykanie uczący się hiszpańskiego często biorą dźwięk mu najbliższy, którym jest angielskie “R” (R przypominające ryk pirata). Powstaje w ten sposób wyraz, który w języku hiszpańskim nic nie znaczy.Nie próbujmy na siłę wykorzystać dzwięki naszego rodzimego języka.

Nie używaj swojego alfabetu w nowym języku. 

Dużym błędem według Sida jest, gdy próbujemy czytać wyrazy obce, korzystając z własnego alfabetu. Pisownia a wymowa to dwie różne rzeczy.Np: wyraz “though” i  “thought” wyglądają prawie identycznie, ale nie mają ze sobą znaczeniowo nic wspólnego, a ich wymowa bardzo się różni.

Pozwól wytykać sobie błędy. 

Sid namawia, aby znaleźć osobę, która będzie poprawiała naszą wymowę. Idealnie byłoby, gdyby ta osoba była skupiona na szczegółach i zwracała uwagę nawet na najmniejsze błędy. Nie musi to być żaden językowy guru – znacznie ważniejsze jest, abyśmy dobrze czuli się w obecności tej osoby. Może to być nauczyciel, przyjaciel lub znajomy na Skype.

Konwersuj sam ze sobą. 

Sid regularnie prowadzi konwersacje pod prysznicem. Dzięki temu może odbyć rozmowę w dwóch scenariuszach, np. pytamy o drogę, a potem dajemy wskazówki, jak gdzieś dojść.

Znajdź sobie kumpla do nauki. 

Gdy z kimś rozmawiamy, zawsze chcemy porozumieć się w języku, który dla nas obu jest najłatwiejszy. Warto więc znaleźć do konwersacji osobę, dla której angielski również będzie najłatwiejszym językiem i z którą się porozumiecie. Nie musi to być native-speaker.

4. How to learn any language easily | Matthew Youlden

Każdy może nauczyć się języka obcego. 

Matthew obala mit, jakoby nauczenie języka było niezwykle trudnym zadaniem. Tak naprawdę każdy z nas mógłby mówić dowolnym językiem. Nie rodzimy się z predyspozycjami do danego języka: po prostu uczymy się go wraz z dorastaniem.Jednocześnie Matthew zwraca uwagę na badania, które obalają mit, że dzieci uczą się łatwiej. Wręcz przeciwnie: dorośli lepiej radzą sobie z nauką języków obcych.

Wystarczy 30 minut dziennie, żeby nauczyć się języka. 

Każdy z nas jest w stanie znaleźć 30 minut w ciągu dnia. Np.: 10 minut rano, 10 minut po południu w drodze z pracy i 10 minut wieczorem. Ważne, aby dostosować naukę języka do swojego planu dnia, a nie na odwrót.Regularna nauka w małych porcjach jest bardziej efektywna, bo mamy czas na powtórzenie materiału. Gdy uczymy się rzadko, ale dłużej, to po tygodniu zapomnimy wszystko, czego już się nauczyliśmy.

Celem nie jest perfekcja, ale najszybszy postęp w najkrótszym czasie. 

Aby uczyć się najszybciej, korzystajmy ze skrótów:
– Szukajmy podobieństw w języku, którego się uczymy.
– Upraszczajmy nasz język.
– Uczmy się rzeczy, które mają dla nas znaczenie. Nie uczmy się np. języka biznesowego, jeśli nie jest nam to teraz potrzebne.

Korzystaj z pasywnych form nauki. 

Gdy jesz śniadanie, włącz radio nadające w języku, którego się uczysz, słuchaj piosenek w tym języku, oglądaj filmy bez tłumaczeń.

 

Jak widzicie, metod i wskazówek jest wiele. Nie ma jednej uniwersalnej metody dla wszystkich. Zachęcam, abyście wybrali z każdego filmiku jedną rzecz i zastosowali ją w swojej nauce angielskiego.

 

Która wskazówka podobała Wam się najbardziej?

 

Z pozdrowieniami,

Robert

 

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich