...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Spaced repetition: klucz do sukcesu nauki słówek

Autor Roxana

Spaced repetition: klucz do sukcesu nauki słówek

Regularne powtórki są nieodłączną częścią nauki – to dzięki nim możemy odświeżyć poznany już materiał i usystematyzować naszą wiedzę. Nie inaczej jest w przypadku nauki języka angielskiego. Tylko w jaki sposób powtarzać, aby nauka była najefektywniejsza?

Z pomocą przyjdą nam powtórki interwałowe (ang. spaced repetition). Czym są takie powtórki, na czym polegają i w jaki sposób możemy je włączyć do codziennej nauki? Tego dowiecie się już za chwilę!

Powtórki interwałowe: z czym to się je

Powtórki interwałowe to jedna z metod zapamiętywania polegająca na powtarzaniu i przypominaniu sobie informacji w formie interwałów – regularnych odcinków czasowych, do momentu aż pożądana informacja jest przez nas zapamiętana na satysfakcjonującym poziomie.

Wykorzystując spaced repetition jako nasz sposób na naukę, układamy nasze sesje powtórkowe w taki sposób, aby nie przeciążać naszego mózgu zbytnią ilością informacji. Zamiast tego, dawkujemy je w takich odstępach, aby przetrawienie już poznanej i nowej wiedzy było jak najbardziej efektywne.

Odrzućmy więc naukę, która musi ciągnąć się przez godzinę dziennie. Kto z nas byłby w stanie zmotywować się do takiego maratonu? Zastąpmy tę godzinę pięcioma, trzema, albo nawet jedną minutą dziennie! Co w ten sposób uzyskamy?

Korzyści płynące z powtórek interwałowych

Lista benefitów, których doświadczymy przy korzystaniu ze spaced repetition jest naprawdę imponująca! Tutaj przedstawimy te najważniejsze:

  • Większa systematyczność. Dzięki krótkim, regularnym sesjom powtórkowym nawet nie zauważymy, kiedy zaczniemy spędzać na nauce dużo więcej czasu! No bo skoro powtórzyliśmy już coś w minutę, dlaczego by nie poświęcić kolejnej, i jeszcze kolejnej? Taki proces rozgrzeje nasz mózg do działania i większej sprawności!
  • Wzmocnienie pamięci. Mózg to mięsień, jak każdy inny w naszym ciele. Kiedy chcemy je budować, musimy ćwiczyć; nie inaczej jest w tym przypadku. Regularne ćwiczenia umysłowe pozwalają na wzmacnianie tego, co w nauce jest dla nas najważniejsze – zapamiętywania.
  • Budowanie pamięci długoterminowej. A jeśli już jesteśmy przy pamięci – powtórki interwałowe to doskonały trening wzmacniający naszą pamięć długoterminową. Nie tylko więc uczymy się słówek czy konkretnych informacji w danej chwili, ale tak usprawniamy i budujemy nasze połączenia, aby zaowocowały w przyszłości dużo łatwiejszym wydobywaniem wspomnień.
  • Lepsze rezultaty w krótszym czasie. Nie ukrywajmy; krótkie, nawet minutowe sesje odbywane regularnie dadzą nam dużo bardziej satysfakcjonujące rezultaty od godzinnych posiedzeń nad książkami. Każdy z nas jest w stanie znaleźć kilka minut na powtórkę, dzięki czemu odbywają się one z dużo większą częstotliwością, aniżeli te, które w zamyśle trwają dłużej – a co za tym idzie, są dla nas mniej atrakcyjne.

Jak więc widzimy, spaced repetition to metoda pełna korzyści dla usprawnienia naszego mózgu, pamięci, a także ogólnego procesu nauki. Teraz jednak nasuwa się pytanie – jak wykorzystać powtórki interwałowe w naszym codziennym życiu?

Spaced repetition: przykładowe ćwiczenia

Materiałami, które w 100% mogą wykorzystać potencjał powtórek interwałowych są fiszki i krótkie lekcje tematyczne.

Fiszek nie musimy chyba nikomu przedstawiać – są to kultowe karteczki, na których zapisujemy słówko w języku angielskim, a na odwrotnej stronie jego tłumaczenie. Do zautomatyzowania zestawu takich fiszek może przydać się Quizlet. Niestety, nie używa on systemu, który mógłby nam powiedzieć, jak często i co powinniśmy powtarzać. Tutaj z pomocą przyjdą oprogramowania, które doskonale wiedzą, co i kiedy zdarza nam się zapomnieć 😉

Z pewnością większość Was słyszała o Duolingo – aplikacji, która pozwala uczyć się języka angielskiego w formie krótkich, łatwo przyswajalnych lekcjach. Każdy następny temat ma w sobie część nowego słownictwa, a także kilka słówek już wcześniej poznanych. Właśnie dzięki takim powtórkom ćwiczymy nasz mózg i usprawniamy pamięć, a słówka pozostają w naszej głowie na dłużej!

Inną aplikacją jest Anki, do której stworzyliśmy na naszym blogu instrukcje, jak eksportować słówka. Koniecznie zerknijcie!

Na koniec oczywiście nie moglibyśmy nie wspomnieć o naszej autorskiej aplikacji dostępnej dla każdego słuchacza English-Line. Słówka poznawane w trakcie lekcji są systematycznie wpisywane przez lektora na naszą platformę, a dzięki powtórkom interwałowym nasi studenci mogą ćwiczyć dany materiał o jakiejkolwiek porze dnia i nocy!

Zapamiętywanie nigdy nie było prostsze!

Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał Was do niesamowitych korzyści, jakie płyną z wprowadzenia powtórek interwałowych do codziennej nauki języka angielskiego.

Spróbujcie już dziś, a efekty zaskoczą Was już po kilku sesjach!

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
powtórki spaced repetition vocabulary
Roxana
Roxana Roxana
Autor

Anglistka oraz writer. Dzięki niegasnącej pasji do języka ma nadzieję przybliżyć czytelnikom najciekawsze tematy związane z nauką, kulturą i tajnikami angielskiego.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

12 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

12 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku