Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Spaced repetition: klucz do sukcesu nauki słówek

Spaced repetition: klucz do sukcesu nauki słówek

Autor Roxana

Regularne powtórki są nieodłączną częścią nauki – to dzięki nim możemy odświeżyć poznany już materiał i usystematyzować naszą wiedzę. Nie inaczej jest w przypadku nauki języka angielskiego. Tylko w jaki sposób powtarzać, aby nauka była najefektywniejsza?

Z pomocą przyjdą nam powtórki interwałowe (ang. spaced repetition). Czym są takie powtórki, na czym polegają i w jaki sposób możemy je włączyć do codziennej nauki? Tego dowiecie się już za chwilę!

Powtórki interwałowe: z czym to się je

Powtórki interwałowe to jedna z metod zapamiętywania polegająca na powtarzaniu i przypominaniu sobie informacji w formie interwałów – regularnych odcinków czasowych, do momentu aż pożądana informacja jest przez nas zapamiętana na satysfakcjonującym poziomie.

Wykorzystując spaced repetition jako nasz sposób na naukę, układamy nasze sesje powtórkowe w taki sposób, aby nie przeciążać naszego mózgu zbytnią ilością informacji. Zamiast tego, dawkujemy je w takich odstępach, aby przetrawienie już poznanej i nowej wiedzy było jak najbardziej efektywne.

Odrzućmy więc naukę, która musi ciągnąć się przez godzinę dziennie. Kto z nas byłby w stanie zmotywować się do takiego maratonu? Zastąpmy tę godzinę pięcioma, trzema, albo nawet jedną minutą dziennie! Co w ten sposób uzyskamy?

Korzyści płynące z powtórek interwałowych

Lista benefitów, których doświadczymy przy korzystaniu ze spaced repetition jest naprawdę imponująca! Tutaj przedstawimy te najważniejsze:

  • Większa systematyczność. Dzięki krótkim, regularnym sesjom powtórkowym nawet nie zauważymy, kiedy zaczniemy spędzać na nauce dużo więcej czasu! No bo skoro powtórzyliśmy już coś w minutę, dlaczego by nie poświęcić kolejnej, i jeszcze kolejnej? Taki proces rozgrzeje nasz mózg do działania i większej sprawności!
  • Wzmocnienie pamięci. Mózg to mięsień, jak każdy inny w naszym ciele. Kiedy chcemy je budować, musimy ćwiczyć; nie inaczej jest w tym przypadku. Regularne ćwiczenia umysłowe pozwalają na wzmacnianie tego, co w nauce jest dla nas najważniejsze – zapamiętywania.
  • Budowanie pamięci długoterminowej. A jeśli już jesteśmy przy pamięci – powtórki interwałowe to doskonały trening wzmacniający naszą pamięć długoterminową. Nie tylko więc uczymy się słówek czy konkretnych informacji w danej chwili, ale tak usprawniamy i budujemy nasze połączenia, aby zaowocowały w przyszłości dużo łatwiejszym wydobywaniem wspomnień.
  • Lepsze rezultaty w krótszym czasie. Nie ukrywajmy; krótkie, nawet minutowe sesje odbywane regularnie dadzą nam dużo bardziej satysfakcjonujące rezultaty od godzinnych posiedzeń nad książkami. Każdy z nas jest w stanie znaleźć kilka minut na powtórkę, dzięki czemu odbywają się one z dużo większą częstotliwością, aniżeli te, które w zamyśle trwają dłużej – a co za tym idzie, są dla nas mniej atrakcyjne.

Jak więc widzimy, spaced repetition to metoda pełna korzyści dla usprawnienia naszego mózgu, pamięci, a także ogólnego procesu nauki. Teraz jednak nasuwa się pytanie – jak wykorzystać powtórki interwałowe w naszym codziennym życiu?

Spaced repetition: przykładowe ćwiczenia

Materiałami, które w 100% mogą wykorzystać potencjał powtórek interwałowych są fiszki i krótkie lekcje tematyczne.

Fiszek nie musimy chyba nikomu przedstawiać – są to kultowe karteczki, na których zapisujemy słówko w języku angielskim, a na odwrotnej stronie jego tłumaczenie. Do zautomatyzowania zestawu takich fiszek może przydać się Quizlet. Niestety, nie używa on systemu, który mógłby nam powiedzieć, jak często i co powinniśmy powtarzać. Tutaj z pomocą przyjdą oprogramowania, które doskonale wiedzą, co i kiedy zdarza nam się zapomnieć 😉

Z pewnością większość Was słyszała o Duolingo – aplikacji, która pozwala uczyć się języka angielskiego w formie krótkich, łatwo przyswajalnych lekcjach. Każdy następny temat ma w sobie część nowego słownictwa, a także kilka słówek już wcześniej poznanych. Właśnie dzięki takim powtórkom ćwiczymy nasz mózg i usprawniamy pamięć, a słówka pozostają w naszej głowie na dłużej!

Inną aplikacją jest Anki, do której stworzyliśmy na naszym blogu instrukcje, jak eksportować słówka. Koniecznie zerknijcie!

Na koniec oczywiście nie moglibyśmy nie wspomnieć o naszej autorskiej aplikacji dostępnej dla każdego słuchacza English-Line. Słówka poznawane w trakcie lekcji są systematycznie wpisywane przez lektora na naszą platformę, a dzięki powtórkom interwałowym nasi studenci mogą ćwiczyć dany materiał o jakiejkolwiek porze dnia i nocy!

Zapamiętywanie nigdy nie było prostsze!

Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał Was do niesamowitych korzyści, jakie płyną z wprowadzenia powtórek interwałowych do codziennej nauki języka angielskiego.

Spróbujcie już dziś, a efekty zaskoczą Was już po kilku sesjach!

powtórki spaced repetition vocabulary
Roxana
Roxana Roxana
Autor

Anglistka oraz writer. Dzięki niegasnącej pasji do języka ma nadzieję przybliżyć czytelnikom najciekawsze tematy związane z nauką, kulturą i tajnikami angielskiego.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne: podstawowe informacje

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne: podstawowe informacje

Jak napisać CV po angielsku: zasady i wzór

Jak napisać CV po angielsku: zasady i wzór

Go to top