...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Mówienie po angielsku: Jak skutecznie nauczyć się płynnej konwersacji

Autor Robert

Biegła znajomość języka obcego to nie tylko perfekcyjne opanowanie słownictwa i gramatyki, ale również umiejętność płynnego mówienia. Tzw. blokada językowa to problem, z którym musi zmierzyć się niejedna osoba. Konieczność wypowiadania się w obcym języku, zwłaszcza w sytuacjach społeczno-towarzyskich lub naukowych może paraliżować. Najczęściej ten lęk jest nieuzasadniony i ogranicza naszą zdolność do skutecznego komunikowania się w międzynarodowym otoczeniu. W tym artykule postaramy się podać praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zacząć swobodnie i pewnie wyrażać się po angielsku.

Dlaczego boimy się mówić po angielsku?

Aby podać trafne rozwiązanie, najpierw warto przyjrzeć się potencjalnym przyczynom odczuwania blokady językowej.  Strach przed mówieniem po angielsku, podobnie jak w innych językach obcych, może wynikać z różnych czynników psychologicznych, społecznych i kulturowych. Oto kilka głównych powodów tego rodzaju lęku:

1. Czy zacząłeś już mówić po angielsku ?

Chcesz zacząć mówić po angielsku ale prawdopodobnie brak Ci okazji do praktyki. Jednym z najczęstszych i głównych powodów powstawania blokady językowej jest zbyt mało okazji do praktykowania języka angielskiego i wypowiadania się w grupie. Czytanie kilkunastu podręczników, oglądanie filmów i znajomość całego słownika nic nie da, dopóki nie zaczniemy wykorzystywać zdobytej wiedzy do komunikacji na forum. Większość osób, które perfekcyjnie opanowały teorie, dalej boją się mówić – nic dziwnego, to dwie zupełnie różne umiejętności. Nadmiar wiedzy teoretycznej może wręcz wzmagać mętlik w głowie i strach, w sytuacji, gdy konieczne jest mówienie po angielsku, jedynym rozwiązaniem jest ćwiczenia mówienia po angielsku.

2. Pokonanie barier w mówieniu po angielsku

Niepewność kompetencji językowych – ucząc się języka, możemy mieć obawę, że nie posiadamy wystarczających umiejętności, aby skutecznie porozumieć się po angielsku. Często odczuwamy lęk przed popełnianiem błędów gramatycznych, złym użyciem czasów, niepoprawną wymową. Koncentracja na poprawności gramatycznej, na co kładą nacisk polskie szkoły sprawia, że koniec końców boimy się odezwać;

Lęk przed oceną innych — obawa przed byciem ocenianym, zwłaszcza przez native speakerów, może powodować stres i lęk przed swobodnym mówieniem po angielsku. Nikt nie lubi być krytykowany ani poprawiany, zwłaszcza z zakresu którego dopiero się uczy. Do tego dochodzi nieśmiałość i brak pewności siebie, szczególnie gdy boimy się popełnienia błędu, ośmieszenia czy oceny innych;

3. Znaczenie słownictwa w mówieniu po angielsku

Nic dziwnego, że czujemy blokadę językową, jeśli brakuje nam narzędzi do sprawnej komunikacji. Słówka, które poznajemy w szkolnych podręcznikach lub książkach, najczęściej odbiegają od tych używanych w mowie potocznej. Warto poszerzyć swoją wiedzę o słownictwo praktyczne, z życia codziennego. Można zapisywać sobie kluczowe zwroty lub całe frazy i stopniowo wplatać je do wypowiedzi. Zapamiętywanie poprzez praktykowanie jest znacznie łatwiejsze;

4. Pokonać stres przed mówieniem po angielsku

Perfekcjonizm — osoby perfekcjonistyczne często obawiają się mówienia w obcym języku, ponieważ dążą do doskonałości i boją się ewentualności popełniania błędów;

Porównywanie się z innymi — porównywanie swoich umiejętności językowych z umiejętnościami innych może wywołać lęk i obniżyć pewność siebie. Często wydaje nam się, że osoby, które nas słuchają wiedzą lepiej i patrzą na nas z politowaniem, co powoduje wewnętrzną blokadę przed wypowiadaniem się publicznie;

Warto zrozumieć, że strach przed wypowiadaniem się w obcym dla nas języku jest powszechny i naturalny. Ucząc się języka ojczystego, jesteśmy nim otoczeni od najmłodszych lat, z każdej strony. Inne języki, m.in. angielski, poznawane w krajach nieangielskojęzycznych będą dużo trudniejsze do swobodnego przyswojenia. Na szczęście, blokadę językową można szybko przezwyciężyć poprzez praktykę, edukację i inne działania, mające na celu zwiększenie pewności siebie w zakresie języka angielskiego.

Rozwój umiejętności mówienia po angielsku

Przezwyciężenie bariery mówienia po angielsku wymaga systematycznego podejścia, cierpliwości i determinacji. Niestety, szkoły nie są i nie były dobrym miejscem do praktycznej nauki języków. Sprawdziany, zaliczenia, oceny, skupienie na poprawności gramatycznej – to wszystko wręcz demotywuje dzieci i młodzież do przyswajania i rozwijania wiedzy. Brakuje tam czasu i świadomości o znaczeniu samego wypowiadania się w obcym języku, nawet bez poprawności gramatycznej. Jak, wobec tego, poradzić sobie z wewnętrznym krytykiem i blokadą przed mówieniem?

  1. Zapisz się na kurs językowy lub znajdź nauczyciela – jednak upewnij się, że jest to kurs nastawiony na mówienie po angielsku. Zajęcia w grupie nie tylko rozwijają umiejętność sprawnej komunikacji, ale pomagają nabrać pewności siebie i radzenia sobie ze stresem. Jeśli wolisz zajęcia indywidualne, poszukaj odpowiadającego Ci native speakera. Kilkudziesięciominutowe spotkania z taką osobą to doskonały sposób na „rozgadanie się” i pokonanie bariery językowej. Wykorzystaj zajęcia , żeby jak najwięcej ćwiczyć mówienie po angielsku.
  2. Akceptuj swoje błędy i ucz się na nich – nikt nie jest doskonały, a błędy są po to, żeby nas czegoś nauczyć! Pamiętaj, że pomylenie kilku słówek lub zmiana w szyku zdania to żadna tragedia – pewnie i tak zostaniesz zrozumiany. Potknięcia to naturalna część procesu nauki, są okazją do refleksji i poprawy swoich umiejętności. Bądź wyrozumiały dla siebie — nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. Proces nauki wymaga czasu i cierpliwości. Zapisuj swoje postępy i zwracaj uwagę na to, jak daleko już doszedłeś. To zmotywuje cię do dalszej nauki.
  3. Stawiaj przed sobą nowe wyzwania i wychodź ze strefy komfortu – krótka rozmowa z osobą anglojęzyczną w knajpie, zapytanie o godzinę, a może pomoc zagranicznemu klientowi? Staraj się komunikować publicznie w języku angielskim, gdy tylko nadarzy się taka okazja. To właśnie te drobne sytuacje w życiu codziennym są kluczowe dla przełamania strachu. Szukaj osób chętnych do praktykowania angielskiego, z którymi będziesz mógł rozmawiać na różne tematy lub wygłaszaj monologi przed lustrem. To pomoże Ci wzbudzić pewność siebie i nie bać się.

Od swobodnej komunikacji dzieli Cię tylko… komunikacja!

Płynne mówienie po angielsku powinno być Twoim priorytetem. Ale nikt jeszcze nie nauczył się mówić bez praktyki. Pokonanie bariery językowej wcale nie jest trudne, o ile zaczniesz przełamywać lęk, rozmawiać w języku angielskim i szukać ku temu sposobności – czy to w życiu zawodowym, szkole językowej czy w sytuacjach towarzyskich. Pamiętaj jednak, że pewność siebie w mówieniu po angielsku zyskuje się z czasem. Język angielski to klucz do otwarcia nowych możliwości, poznania świata i innych kultur. Dlatego nie bój się próbować. Systematyczna praca, cierpliwość i determinacja pomogą Ci stawiać kolejne kroki w stronę realizacji swoich marzeń. Być może po drodze zdobędziesz nowe przyjaźnie, poznasz fascynujących ludzi i odkryjesz nowe, nieznane wcześniej pasje. Pokonanie lęku wymaga odwagi, ale jesteś w stanie to zrobić!

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów