
Dlaczego WARTO popełniać błędy w trakcie nauki angielskiego?
Autor Roxana
Nikt nie lubi popełniać błędów – to naturalne, wręcz wbudowane w naszą świadomość od najmłodszych lat. Szkoła nauczyła nas surowego systemu oceniania, gdzie każde potknięcie kończyło się karą. Przepełniona emocjami reakcja na błędy jest więc głęboko zakorzeniona w świadomość każdego z nas.
Ale czy tak musi zostać?
Zwróćcie uwagę, w jakim tempie dzieci pochłaniają nową wiedzę. W sprzyjających warunkach nie boją się one popełniać błędów, wręcz przeciwnie – eksperymentują i uczą się jednocześnie.
Powtórzę: nikt nie lubi popełniać błędów. Ba, ja tego wręcz nie znoszę! Musimy jednak zmienić nieco perspektywę patrzenia na błędy. A co, jeśli to właśnie one wspierają nasz proces uczenia?
Niemożliwe? A jednak!
Popełnianie błędów w nauce języka obcego jest niezbędne
Błędy, mniejsze lub większe, popełniają wszyscy – początkujący, średniozaawansowani, a nawet native speakerzy. Pomyślcie o naszym języku ojczystym; czy nie znamy choć jednej osoby, która kaleczy umiejętność nabywaną od najmłodszych lat?
Nie spodziewajmy się więc, że popełnianie błędów nas ominie, jeśli uczymy się nowej rzeczy. Zamiast tego, spróbujmy je zrozumieć, a co więcej – docenić!
Istnieje kilka niezaprzeczalnych dowodów (niektóre poparte badaniami), które jasno wskazują na konieczność występowania błędów w trakcie nauki. Język angielski, w naszym przypadku, nie jest tutaj odosobniony, a wręcz stanowi idealny przykład!
Poznajcie 4 z wielu korzyści popełniania błędów.
Usprawniają pamięć
Brzmi jak zupełne przeciwieństwo naszych wyobrażeń względem błędów? Dokładnie!
Kiedy popełniamy błędy w trakcie nauki angielskiego, musimy szybko znaleźć rozwiązanie – w tym przypadku, poprawną formę czasownika, odpowiednie słówko czy inną konstrukcję. Dzięki temu pobudzamy do pracy naszą pamięć, a ta już przejmuje od nas stery. 🧭
Repetition, czyli powtórzenie, jest jedną z najstarszych metod nauki. Przy popełnieniu jakiegokolwiek błędu, studenci mieli za zadanie w kółko pracować nad ich słabościami.
W efekcie popełnianie błędów jest tak naprawdę dodatkową (i darmową ;)) lekcją, z której wyciągamy wnioski i planujemy poprawę na przyszłość. Jednak już pierwsze poprawienie błędu sprawia, że zapamiętujemy ów przypadek.
Mimo, iż brzmi to dość spartańsko, nieustanne powtórki działają dobroczynnie na nasz mózg. Właśnie dlatego zachęcamy lektorów English-Line do umiejętnego zwracania uwagi na błędy Kursantów. Wiemy, że nie tylko tego oczekują, ale i na tym skorzystają! 🧠
Wyzwalają endorfiny!
Błędy są prawdziwą pożywką dla naszego centrum dowodzenia – mózgu. Dzięki popełnianym potknięciom, zmuszamy go do zwiększonej aktywności i dodatkowej pracy, która, jak już wspomnieliśmy, wpływa na zapamiętywanie.
Co więcej, poprawienie własnego błędu – i zwracanie na niego uwagi w przyszłości – związanego ze sferą, która wcześniej sprawiała nam problem, pobudza wyzwalane w mózgu endorfiny – hormony szczęścia! 🎉
Istnieje wiele badań, które wskazują pozytywny wpływ błędów na pracę naszego mózgu. Szczególnie polecamy:
- How Mistakes Can Make You Smarter – krótki artykuł o tym, jak nasz mózg reaguje na błędy;
- Mind Your Errors – artykuł badawczy pokazujący wpływ naszej postawy względem błędów.
Pozwalają na self-monitoring
Nasz pierwszy punkt mówił o osiągnięciu poprawności językowej dzięki błędom. I rzeczywiście; w momencie kiedy jesteśmy świadomi własnych słabości i odpowiednio nad nimi pracujemy, jesteśmy w stanie stworzyć własny system, dzięki któremu monitorujemy swoje postępy.
Masz problem z odmianą czasowników nieregularnych? Zapamiętaj te błędy, które powtarzają się najczęściej; możesz nawet wypisać je w zeszycie. Przy każdym użyciu czasu przeszłego odhaczaj momenty, w których błąd się powtarza. A kiedy następuje przełom i wybierzecie odpowiednią formę czasownika, świętujcie!
Każdy, nawet najmniejszy sukces, powinien być sowicie wynagradzany. Nasz mózg rejestruje to jako świetną okazję do poszerzania swojej aktywności. A więc, popełniajcie błędy, poprawiajcie je, i celebrujcie! 🥳
Stanowią klucz do sukcesu
Bill Gates, Stephen King, Albert Einstein. Na pewno te postaci są Wam znane. Widnieją oni na liście wielu nazwisk, a łączy ich jedno – multum porażek w drodze do sukcesu.
Błędy są nieodłącznym elementem każdej życiowej podróży. Popełniamy je, ucząc się nowej rzeczy, próbując nowej metody, czy eksperymentując przy wynalezieniu niezawodnego sposobu na problem światowej skali (przy odrobinie ambicji :)).
Nie myślimy o tym na co dzień, ale każdy człowiek sukcesu dzisiaj był człowiekiem wielu błędów i potknięć.
Nieważne, czy mówimy tutaj o drobnym przejęzyczeniu czy spektakularnej porażce. Każdy popełniony błąd przybliża nas do osiągnięcia obranego celu. Ważne jest jednak odpowiednie spojrzenie na nasze błędy, o czym już wspomnieliśmy wcześniej. Świetnie mówił o tym też Thomas Edison:
Nie poddawaj się!
Popełnianie błędów nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem, szczególnie w trakcie nauki angielskiego. Często sprawiają, że nasza bariera językowa pogłębia się, a my czujemy coraz większy lęk związany z używaniem niepoprawnych struktur.
Nasza rada? Nie poddawaj się! 🏋
Wiemy, łatwo mówić. Ale mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Wam spojrzeć na błędy z nieco innej strony. Najważniejsze: to żaden wstyd się mylić. Zdarza się nawet najlepszym. 👑