...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Jak napisać CV po angielsku: zasady i wzór

Autor Roxana

Jak napisać CV po angielsku: zasady i wzór

Na polskim rynku coraz częściej możemy natknąć się na oferty firm międzynarodowych, a stanowisk, na których wymagany jest komunikatywny angielski wciąż przybywa.

Nie ma w tym nic dziwnego – angielski, jako współczesna lingua franca, używany jest w biznesie już od wielu lat i z biegiem czasu zyskuje na popularności. W wielu przypadkach pracodawcy oczekują również od kandydatów dwóch wersji CV – polskiej i angielskiej.

Podczas gdy polskie CV w większości nam nie straszne, co z angielskim? Czy wygląda tak samo, a może zawiera jakieś dodatkowe elementy? Dziś przyjrzymy się tej kwestii i odpowiemy na wielkie pytanie: Jak napisać CV po angielsku?

Co zawiera angielskie CV?

Uspokajamy już na początku – angielskie CV nie różni się w dużym stopniu od polskiego curriculum vitae. Tak jak w przypadku polskiego pracodawcy, tak i dla angielskich firm możemy zastosować różnorodne wzory dokumentu. Zanim jednak przejdziemy do omawiania takiego przykładowego CV, zaczniemy od kilku istotnych aspektów, o których warto pamiętać:

 1. Nie dodawaj swojego zdjęcia do zagranicznego CV. Podczas gdy na polskim rynku pracy jest to wręcz wymagane, w przypadku angielskiego CV lepiej ograniczyć się do materiału tekstowego.
 2. Zwróć szczególną uwagę na treść Twojego CV. To Twoja jedyna wizytówka dla pracodawcy – upewnij się, że język użyty przy opisywaniu Twojego doświadczenia zawodowego jest poprawny i odpowiedni do sytuacji.
 3. Angielskie CV nie powinno być dłuższe, niż jedna strona A4. Dwie pełnowymiarowe strony to absolutne maksimum.

Co w takim razie nasze CV po angielsku powinno zawierać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kategorie, którymi zainteresowany będzie Twój pracodawca:

 • Personal details/information/data – Czyli Twoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres email, numer telefonu, i tym podobne.
 • Education – Historia Twojej edukacji; tutaj najlepiej wpisać jedynie studia/szkołę zawodową/kursy, które mogą mieć wpływ na Twoją przyszłą ścieżkę kariery.
 • Experience – Doświadczenie zawodowe. Z uwagi na to, że angielskie CV nie powinno być za długie, tutaj należy zamieścić jedynie te stanowiska, dzięki którym udało Ci się rozwinąć znaczące kompetencje, bądź które pokazują zdobyte doświadczenie istotne dla przyszłego pracodawcy.
 • Skills – Umiejętności. Zwróć uwagę na to, czego oczekuje od Ciebie pracodawca w nowej roli. Wpisz niektóre z tych umiejętności do swojego CV. Dodaj znajomość języków (poziom wpisz według skali CEFR, od A1 do C2) i prawo jazdy, jeśli takowe posiadasz.

Kurs angielskiego na żywo z lektorem

Zacznij mówić płynnie

Oprócz powyższych kategorii, możesz dodać również takie, które znacząco wspierają Twoje doświadczenie bądź zdobyte umiejętności: nagrody, certyfikaty, publikacje czy przebyte szkolenia w niektórych przypadkach mogą być istotną kartą przetargową.

Na początku CV warto również zamieścić krótką notatkę opisującą Twoje dotychczasowe życie zawodowe oraz profil kandydata, którym jesteś. Ponownie, taki tekst będzie Twoją wizytówką w procesie rekrutacyjnym, dlatego warto zadbać o poprawność językową i nieco bardziej wyszukane słownictwo.

Przydatne zwroty w angielskim CV

Na pewno wiesz doskonale, jak napisać CV po polsku – jednak jak możesz przełożyć te zwroty na swoje angielskie CV? 

Przedstawiamy listę przydatnych zwrotów, od opisu edukacji do opowiadania o wykonywanych zadaniach w poprzedniej pracy.

 • Licencjat / magister – Bachelor’s / Master’s Degree
 • Inżynier – Engineer
 • Doktor – PhD
 • Staż / stażysta – Internship / intern
 • Szkoła zawodowa – Vocational school
 • Obowiązki – Responsibilities
 • Biegła znajomość (języka) – Fluency in
 • Biegłość w obsłudze komputera – Computer literacy
 • Znajomość – Knowledge of / Familiarity with

Dodatkowo, przy opisywaniu swoich obowiązków, pamiętajmy o użyciu tzw. active verbs, które jednocześnie pociągają za sobą pozytywne konotacje. Zamiast więc opisywać swoje doświadczenie za pomocą do i make, pomyślmy o bardziej szczegółowych czasownikach – manage, implement, coordinate, cooperate, etc.

CV po angielsku – wzór

Po dawce teorii przyszła pora na praktykę. Poniżej przedstawiamy przykładowe CV po angielsku, a zaraz po nim – słowniczek użytych w nim sformułowań.

Słowniczek:

 • M.A. – Master of Arts (magister nauk humanistycznych)
 • Publications – Publikacje
 • Excellent command – Znakomita umiejętność
 • Time management – Organizacja czasu
 • Extensive experience – Szerokie doświadczenie
 • Knowledgeable – Obeznany
 • I pride myself on… – Szczycę się…
 • Conducting research – Pozyskiwanie informacji (dosłownie: prowadzenie badań)

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie idealną podkładką pod stworzenie Waszego pierwszego CV po angielsku. Najważniejsze to zacząć – reszta sama się jakoś potoczy.

Owocnych poszukiwań nowej pracy!

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
cv po angielsku write right
Roxana
Roxana Roxana
Autor

Anglistka oraz writer. Dzięki niegasnącej pasji do języka ma nadzieję przybliżyć czytelnikom najciekawsze tematy związane z nauką, kulturą i tajnikami angielskiego.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich

5 najlepszych tłumaczy angielsko-polskich

Quantifiers, czyli określniki ilości

Quantifiers, czyli określniki ilości