
Grammar Point: Wyrażanie przyszłości w języku angielskim
Autor Roxana
Czasy gramatyczne w języku angielskim to ciężki orzech do zgryzienia. Niekiedy po prostu… ich nie ma. Taki przypadek spotkamy, kiedy będziemy chcieli opowiedzieć coś o przyszłości. Do wykonania tego zadania przydatne będą formy wyrażania przyszłości.
Jakie?
Poznajcie ponad 4 najpopularniejsze struktury, których możemy użyć do wyrażania przyszłości, ich okoliczności, a także przykładowe zdania. Hope you’ll enjoy it!
Sposoby wyrażania przyszłości po angielsku
Sposobów na wyrażanie przyszłości w języku angielskim jest tak naprawdę znacznie więcej, niż 4. Chcielibyśmy jednak przybliżyć Wam te najczęściej używane, a także rozwiać wątpliwości w związku z ich znaczeniem. Mamy nadzieję, że wkrótce dyskutowanie o planach, przesłankach i założeniach będzie dla Was bułką z masłem! 💪
Present Simple: zgodnie z rozkładem jazdy
Jak wiemy, czas teraźniejszy prosty używamy głównie do wyrażania czynności powtarzalnych, codziennych, będących naszym nawykiem. Z dokładnie taką samą funkcją możemy skojarzyć Present Simple w odniesieniu do przyszłości: używamy go wtedy, gdy przyszłe czynności i zdarzenia odbywają się według planu, harmonogramu, rozkładu jazdy, itp. Wiemy więc, że jest to przyszłość ustalona z góry pewnymi ramami. Przykłady:
- When does the train arrive? – At 5 pm. (Kiedy przyjedzie pociąg? – O 5)
- I have a Math class tomorrow at 8. (Mam jutro matmę o 8)
- Our plane takes off in 5 minutes. (Nasz samolot startuje za 5 minut)
Present Continuous: plan do wykonania na 100%
Ponownie, do wyrażenia przyszłości możemy użyć również czasu teraźniejszego – tym razem ciągłego. Tutaj niestety nie pomoże nam połączenie jego funkcji. Podczas gdy w teraźniejszości używamy go do mówienia o czynnościach dziejących się tu i teraz, tak w przyszłości Continuous opisuje czynności i sytuacje, które wydarzą się na 100%. Przykład:
- We’re going to Mallorca this summer! (Jedziemy w lato na Majorkę!)
Jeśli użyjemy w tym przypadku Present Continuous, oznacza to, że wyjazd na Majorkę jest już całkowicie zaklepany – zabookowaliśmy hotel, samolot; możliwe, że mamy również zaplanowane atrakcje.
Be going to: plany i zamiary
Konstrukcja be going to pozwala nam mówić o zamierzeniach – coś, co planujemy zrobić, powzięliśmy już nawet pewne działania, jednak nie są one w 100% pewne. Przykład:
- I’m going to buy a new TV. (Zamierzam kupić nowy telewizor)
Jeśli zamierzamy kupić nowy telewizor, oznacza to, że albo z poprzednim jest coś nie tak, albo po prostu celujemy w sprzęt z wyższej półki. Tak czy inaczej, przy wypowiedzeniu takiego zdania wiemy, że kupno telewizora było już tematem rozmów bądź rozmyślań dużo wcześniej, niż tylko w momencie mówienia. Nie jest to więc spontaniczna, nieprzemyślana decyzja.
To be to/to be about to: zaraz coś się wydarzy!
Struktury to be about to używamy, kiedy chcemy opowiedzieć o czynnościach, które wydarzą się za chwilę. Na pewno niejednokrotnie byliście w sytuacji, w której ktoś Was pytał: “Kiedy w końcu zrobisz X?”, a Wasza odpowiedź brzmiała: “Właśnie się do tego zabieram!” Dokładnie wtedy użyjemy to be about to. Przykład:
- Are you finally going to clean your room? – Yeah, I’m just about to do that!
(Czy zamierzasz w końcu posprzątać swój pokój? – Tak, właśnie się za to zabieram!)
Konstrukcji tej możemy użyć również jako formy przeszłej (was about to), dzięki której możemy wyrazić, że właśnie mieliśmy coś zrobić. Przykład:
- I’ve waited so long for you that I just cleaned this room myself. – Oh no! I was just about to do that!
(Czekałam na Ciebie tak długo, że w końcu sama posprzątałam ten pokój. – O nie! A ja właśnie miałem się za to zabrać!)
Nieco bardziej formalna konstrukcja to be to opisuje nam zdarzenia, w których ktoś jest zobligowany do wykonania danej czynności w bardzo bliskiej przyszłości. Przykład:
- The President is to sign this contract tomorrow morning. (Prezydent ma podpisać ten kontrakt jutro rano)
- I’m to complete my weekly schedule by the end of today. (Mam uzupełnić swój tygodniowy harmonogram do końca dzisiejszego dnia)
Future Simple (will): spontaniczne decyzje, obietnice i przewidywania
Na koniec zostawiliśmy najpopularniejszą formę wyrażania przyszłości, czyli czas przyszły prosty, a w skrócie – will. Tak naprawdę jest to czasownik modalny, dzięki któremu możemy opowiadać o przyszłości na różne sposoby. Zobaczcie sami!
- Obietnica: I will never leave you. (Nigdy Cię nie zostawię)
- Spontaniczna decyzja: You’re moving today? I’ll help you! (Przeprowadzasz się dzisiaj? Pomogę Ci!)
- Przewidywania (predictions): I think something will happen today. I feel it in my bones. (Coś się dzisiaj wydarzy. Czuję to w kościach)
- Pierwszy tryb warunkowy (first conditional): I’ll finally go to the cinema when I have some free time! (W końcu pójdę do kina kiedy tylko będę miała trochę czasu wolnego!)
- Prośby, zaproszenia, intencje: We’re having a party tonight, will you come? (Organizujemy dzisiaj imprezę, wpadniesz?)
Co przyniesie przyszłość?
Spontaniczny wyjazd na majówkę, stuprocentowo zaplanowane wakacje all-inclusive, a może zamiar kupna nowego samochodu? Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi bez problemu opowiecie o tych i wielu innych przyszłych zdarzeniach po angielsku!
So, what are your plans for the future? 🔮