...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Grammar Point: Wyrażanie przyszłości w języku angielskim

Autor Roxana

Grammar Point: Wyrażanie przyszłości w języku angielskim

Czasy gramatyczne w języku angielskim to ciężki orzech do zgryzienia. Niekiedy po prostu… ich nie ma. Taki przypadek spotkamy, kiedy będziemy chcieli opowiedzieć coś o przyszłości. Do wykonania tego zadania przydatne będą formy wyrażania przyszłości.

Jakie?

Poznajcie ponad 4 najpopularniejsze struktury, których możemy użyć do wyrażania przyszłości, ich okoliczności, a także przykładowe zdania. Hope you’ll enjoy it!

Sposoby wyrażania przyszłości po angielsku

Sposobów na wyrażanie przyszłości w języku angielskim jest tak naprawdę znacznie więcej, niż 4. Chcielibyśmy jednak przybliżyć Wam te najczęściej używane, a także rozwiać wątpliwości w związku z ich znaczeniem. Mamy nadzieję, że wkrótce dyskutowanie o planach, przesłankach i założeniach będzie dla Was bułką z masłem! 💪

Present Simple: zgodnie z rozkładem jazdy

Jak wiemy, czas teraźniejszy prosty używamy głównie do wyrażania czynności powtarzalnych, codziennych, będących naszym nawykiem. Z dokładnie taką samą funkcją możemy skojarzyć Present Simple w odniesieniu do przyszłości: używamy go wtedy, gdy przyszłe czynności i zdarzenia odbywają się według planu, harmonogramu, rozkładu jazdy, itp. Wiemy więc, że jest to przyszłość ustalona z góry pewnymi ramami. Przykłady:

 • When does the train arrive? – At 5 pm. (Kiedy przyjedzie pociąg? – O 5)
 • I have a Math class tomorrow at 8. (Mam jutro matmę o 8)
 • Our plane takes off in 5 minutes. (Nasz samolot startuje za 5 minut)

Present Continuous: plan do wykonania na 100%

Ponownie, do wyrażenia przyszłości możemy użyć również czasu teraźniejszego – tym razem ciągłego. Tutaj niestety nie pomoże nam połączenie jego funkcji. Podczas gdy w teraźniejszości używamy go do mówienia o czynnościach dziejących się tu i teraz, tak w przyszłości Continuous opisuje czynności i sytuacje, które wydarzą się na 100%. Przykład:

 • We’re going to Mallorca this summer! (Jedziemy w lato na Majorkę!)

Jeśli użyjemy w tym przypadku Present Continuous, oznacza to, że wyjazd na Majorkę jest już całkowicie zaklepany – zabookowaliśmy hotel, samolot; możliwe, że mamy również zaplanowane atrakcje.

Be going to: plany i zamiary

Konstrukcja be going to pozwala nam mówić o zamierzeniach – coś, co planujemy zrobić, powzięliśmy już nawet pewne działania, jednak nie są one w 100% pewne. Przykład:

 • I’m going to buy a new TV. (Zamierzam kupić nowy telewizor)

Jeśli zamierzamy kupić nowy telewizor, oznacza to, że albo z poprzednim jest coś nie tak, albo po prostu celujemy w sprzęt z wyższej półki. Tak czy inaczej, przy wypowiedzeniu takiego zdania wiemy, że kupno telewizora było już tematem rozmów bądź rozmyślań dużo wcześniej, niż tylko w momencie mówienia. Nie jest to więc spontaniczna, nieprzemyślana decyzja.

To be to/to be about to: zaraz coś się wydarzy!

Struktury to be about to używamy, kiedy chcemy opowiedzieć o czynnościach, które wydarzą się za chwilę. Na pewno niejednokrotnie byliście w sytuacji, w której ktoś Was pytał: “Kiedy w końcu zrobisz X?”, a Wasza odpowiedź brzmiała: “Właśnie się do tego zabieram!” Dokładnie wtedy użyjemy to be about to. Przykład:

 • Are you finally going to clean your room? – Yeah, I’m just about to do that!

(Czy zamierzasz w końcu posprzątać swój pokój? – Tak, właśnie się za to zabieram!)

Konstrukcji tej możemy użyć również jako formy przeszłej (was about to), dzięki której możemy wyrazić, że właśnie mieliśmy coś zrobić. Przykład:

 • I’ve waited so long for you that I just cleaned this room myself. – Oh no! I was just about to do that!

(Czekałam na Ciebie tak długo, że w końcu sama posprzątałam ten pokój. – O nie! A ja właśnie miałem się za to zabrać!)

Nieco bardziej formalna konstrukcja to be to opisuje nam zdarzenia, w których ktoś jest zobligowany do wykonania danej czynności w bardzo bliskiej przyszłości. Przykład:

 • The President is to sign this contract tomorrow morning. (Prezydent ma podpisać ten kontrakt jutro rano)
 • I’m to complete my weekly schedule by the end of today. (Mam uzupełnić swój tygodniowy harmonogram do końca dzisiejszego dnia)

Future Simple (will): spontaniczne decyzje, obietnice i przewidywania

Na koniec zostawiliśmy najpopularniejszą formę wyrażania przyszłości, czyli czas przyszły prosty, a w skrócie – will. Tak naprawdę jest to czasownik modalny, dzięki któremu możemy opowiadać o przyszłości na różne sposoby. Zobaczcie sami!

 1. Obietnica: I will never leave you. (Nigdy Cię nie zostawię)
 2. Spontaniczna decyzja: You’re moving today? I’ll help you! (Przeprowadzasz się dzisiaj? Pomogę Ci!)
 3. Przewidywania (predictions): I think something will happen today. I feel it in my bones. (Coś się dzisiaj wydarzy. Czuję to w kościach)
 4. Pierwszy tryb warunkowy (first conditional): I’ll finally go to the cinema when I have some free time! (W końcu pójdę do kina kiedy tylko będę miała trochę czasu wolnego!)
 5. Prośby, zaproszenia, intencje: We’re having a party tonight, will you come? (Organizujemy dzisiaj imprezę, wpadniesz?)

Co przyniesie przyszłość?

Spontaniczny wyjazd na majówkę, stuprocentowo zaplanowane wakacje all-inclusive, a może zamiar kupna nowego samochodu? Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi bez problemu opowiecie o tych i wielu innych przyszłych zdarzeniach po angielsku!

So, what are your plans for the future? 🔮

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...
gramatyka grammar point wyrażanie przyszłości
Roxana
Roxana Roxana
Autor

Anglistka oraz writer. Dzięki niegasnącej pasji do języka ma nadzieję przybliżyć czytelnikom najciekawsze tematy związane z nauką, kulturą i tajnikami angielskiego.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

Recenzja Duolingo. Czy aplikacja wystarczy do nauki języka angielskiego?

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór

List motywacyjny po angielsku: przydatne zwroty i gotowy wzór