...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Nauka angielskiego z seriali: krok po kroku

Autor Roxana

Nauka angielskiego z seriali: krok po kroku

Netlix, HBO GO, Disney+, Amazon Prime – to tylko niektóre z platform, dzięki którym otrzymaliśmy nielimitowany dostęp do filmów i seriali z całego świata. Wyczekiwanie na nowy odcinek czy przymus oglądania danej produkcji o ustalonej godzinie przenieśliśmy do lamusa. Teraz na wyciągnięcie ręki czekają na nas najpopularniejsze hollywoodzkie twory, seriale dokumentalne czy coraz to ciekawsze reality shows.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z Was jest fanem seriali. Dla tych jednak, którym ciężko jest oderwać się sprzed ekranu, zapewniając, że „jeszcze tylko jeden odcinek”, mamy dobrą wiadomość – seriale to świetny materiał edukacyjny!

Możliwe, że nauka angielskiego nie jest Waszą pierwszą myślą, kiedy odpalacie kolejny sezon. I to zrozumiałe; chcielibyśmy jednak przybliżyć Wam naukę języka poprzez oglądanie seriali, dzięki której nie tylko połączycie przyjemne z pożytecznym, ale też zdobędziecie wiele umiejętności, o które ciężko z tradycyjnej, podręcznikowej nauki. 📖

Nauka angielskiego z seriali i filmów: wady i zalety

Wykorzystywanie seriali jako medium do nauki angielskiego ma w sobie wiele zalet. Pozwólcie, że wymienimy tylko niektóre z nich:

  • Ćwiczenie i doskonalenie rozumienia ze słuchu i tekstu (listening and reading comprehension)
  • Poznawanie naturalnego języka, jego tempa, intonacji i różnorodnych akcentów
  • Osłuchiwanie się z poprawną wymową słownictwa
  • Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych metod nauki języka

Nauka angielskiego poprzez oglądanie seriali nie musi nawet przypominać „lekcji”, podczas której siedzicie z zeszytem i pieczołowicie zapisujecie każde słówko – chociaż notatki są w tym przypadku bardzo pomocne, ale o tym opowiemy nieco później!

Nauka angielskiego z seriali to połączenie przyjemnego z pożytecznym. W takim razie, czy ta metoda posiada jakiekolwiek wady?

Niestety, bardzo często osoby rozpoczynające swoją przygodę z językiem zniechęcają się dość szybko, kiedy dialogi są dla nich niezrozumiałe, a cała sytuacja przynosi więcej stresu, niż radości. 😓

Nie oznacza to, że nauka angielskiego z pomocą seriali nie jest dla Ciebie! Ta niedogodność wynika głównie ze źle dobranej produkcji, niepasującej do naszego aktualnego poziomu językowego. Jak więc możemy uniknąć rozczarowania i czerpać z angielskich filmów i seriali jak najwięcej?

Jak przygotować się do nauki angielskiego poprzez oglądanie seriali

Oglądanie seriali czy programów telewizyjnych zawsze kojarzone było z relaksem i czasem wolnym. Kiedy jednak chcemy użyć tych mediów do nauki angielskiego, warto obmyślić wcześniej plan działania. Poniżej przedstawiamy 5 kroków, dzięki którym nauka angielskiego z seriali będzie czystą przyjemnością!

1. Nie skacz na głęboką wodę!

Ta pokusa może dotyczyć szczególnie osób, które osiągnęły już poziom B1 bądź wyższy – chęć sięgnięcia po ambitniejsze, dużo bardziej skomplikowane językowo produkcje. Zachęcamy oczywiście do mierzenia coraz wyżej, jednak w tym przypadku ta postawa może okazać się zgubna; jak już pisaliśmy wcześniej, bardzo możliwe, że doprowadzi do szybkiego zniechęcenia się.

Nie musimy zaczynać od „Ojca Chrzestnego” czy „Gladiatora” w 100% po angielsku. Lepiej wybrać łatwiejsze, dużo bardziej przystępne seriale, w których bohaterowie używają codziennego, znanego nam języka. Listę takich produkcji proponujemy niżej!

2. Zacznij od polskich napisów

Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, aby obejrzeć cały odcinek serialu po angielsku, nie poddawaj się. Sam fakt osłuchiwania się z autentycznym językiem będzie ogromnym benefitem na początek!

Polskie napisy będą tutaj dobrym wyborem, jeśli chcemy jak najwygodniej zrozumieć kontekst sytuacji. Stopniowo odchodźmy jednak od tłumaczenia w naszym ojczystym języku i przejdźmy do napisów angielskich – te pomogą nam w wykreowaniu połączenia słowo pisane – słowo mówione. Na koniec, kiedy poczujesz się wystarczająco swobodnie, obejrzyj jeden odcinek zupełnie bez napisów. Zdziwisz się, jak wiele jesteś w stanie zrozumieć!

3. Language Reactor, Fleex i inne aplikacje do napisów

Same napisy mogą nie być wystarczające; z pomocą przychodzą tutaj aplikacje stworzone specjalnie do nauki języka angielskiego z seriali.

Language Reactor jest jednym z takich oprogramowań, które, zintegrowane np. z Google Chrome czy Netflixem, w inteligentny sposób wyłapują najważniejsze słowa i frazy, dodatkowo tłumacząc je na wybrany język.

4. Postaw na ulubioną produkcję

Marzy Ci się brytyjski akcent, jednak sama myśl o oglądaniu produkcji związanych z rodziną królewską odbiera jakąkolwiek motywację do nauki?

Oglądaj to, co lubisz! Każdy, absolutnie każdy serial czy film będzie korzystny dla rozwijania Twoich umiejętności. Co więcej, dobrym sposobem jest też obejrzenie angielskiej – czyli najczęściej oryginalnej – wersji serialu bądź filmu, który już widzieliście, a może nawet jest Waszym ulubionym? Dzięki temu istnieje duża szansa, że nawet bez napisów zrozumiecie większość dialogów!

5. Oglądaj aktywnie!

Tak, jak wspomnieliśmy – oglądanie seriali to rozrywka. Nie chcemy też wprowadzać tutaj podręczników czy żmudnych notatek. Niemniej jednak musimy to sobie przyznać: bierne słuchanie dialogów, niestety, nic nam nie da!

Oglądaj każdy odcinek aktywnie; słuchaj uważnie wymowy, wyłapuj te bardziej interesujące czy nowe słówka. Zapisuj je przy okazji, nawet bez zatrzymywania serialu. Już po skończeniu seansu możesz przejrzeć stworzoną listę i powtórzyć słówka na głos. Obejrzyj ten sam odcinek jeszcze raz i zobacz, ile słówek udało Ci się zapamiętać! 📝

Seriale do nauki angielskiego – nasze propozycje

Dobranie serialu do naszych umiejętności językowych stanowi już połowę sukcesu. Istnieją jednak ponadczasowe produkcje, z których skorzystać mogą zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy języka angielskiego. Poznajcie nasze propozycje!

Friends (Przyjaciele)

Kultowy amerykański serial opowiadający o perypetiach 5 przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku. Ich historie okraszone dramatami, wzlotami i upadkami wciągnęły niejednego widza na przestrzeni wielu lat. Plusem jest również długość odcinków, które rzadko przekraczają 30 minut.

The Office (Biuro)

Dostępny w wersji amerykańskiej i brytyjskiej – osobiście wolę tą amerykańską, ale tylko ze względu na sentyment!

The Office to paradokument komediowy ukazujący rzeczywistość firmy zajmującej się sprzedażą papieru. Wielowymiarowe, barwne postacie i ich niecodzienne przygody pozyskały sobie miliony fanów na całym świecie.

House MD (Doktor House)

Interesuje Cię medycyna? A może marzyliście kiedyś o pracy w szpitalu? Dzięki temu serialowi nie tylko poznacie mnóstwo medycznego angielskiego, ale również usłyszycie o chorobach, o których prawdopodobnie trudno byłoby nawet śnić!

Doktor House, główny bohater serialu, to ekscentryczny lekarz o niebywałym geniuszu. Jego zespół niejednokrotnie musi mierzyć się z sarkazmem, czarnym humorem i niejasnymi instrukcjami. Serial opowiada również poboczne wątki, wzięte z prawdziwego, nieraz brutalnego życia bohaterów.

The Simpsons (Simpsonowie)

Jeśli nie serial, to może kreskówka?

Bez obaw; The Simpsons nie jest typową bajką, a raczej serialem rysunkowym dla dorosłych. Niewybredny humor, krytyka amerykańskiego społeczeństwa i karykatury ważnych, światowych postaci to tylko niektóre elementy tej produkcji, dzięki którym zasłynęła ona na całym świecie.

Nie tylko seriale – reality shows, wykłady, tutoriale

Dla wielu osób seriale są zbyt czasochłonne – godzinne odcinki, których jest najczęściej dziesięć w jednym sezonie, potrafią (wciągnąć) ukraść sporo czasu! Czy w takim wypadku możemy porzucić marzenia o nauce angielskiego z pomocą filmowych produkcji? Absolutnie!

Tutaj z pomocą przyjdą nam wszystkie krótkie formy programów i filmów wideo: reality shows, wykłady, tutoriale, a także wszelkiego rodzaju produkcje dostępne na platformie YouTube.

Na szczególną uwagę w tej kategorii zasłużyć mogą:

  • The Graham Norton Show – brytyjski talk show, w którym gospodarz – Graham Norton – zaprasza do siebie znamienite gwiazdy z całego świata. Z reguły w jednym odcinku możemy uświadczyć czwórkę gwiazd z różnych dziedzin: piosenkarzy, aktorów, producentów filmowych, modeli, i wielu innych. Graham jest szczególnie znany z nieco uszczypliwych, ale bardzo przyjaźnie rozpoczynanych rozmowach, dzięki czemu atmosfera w studiu zawsze jest pełna śmiechu. Najlepsze urywki można bez problemu znaleźć na platformie YouTube.
  • The Ellen DeGeneres Show – amerykański talk show, w swojej formie bardzo podobny do poprzedniej propozycji. Ellen zazwyczaj zaprasza do siebie jedną osobę, z którą prowadzi wywiad i niejednokrotnie współpracuje przy tym z publicznością.
  • TED Talks – międzynarodowa organizacja non-profit, której celem jest rozpowszechnianie konferencji i wykładów na najróżniejsze tematy. Dzięki ich szerokiej dostępności, każdy może stać się słuchaczem najlepszych światowych mówców, coachów, oraz specjalistów danej dziedziny.

Nauka angielskiego nie musi być nudna!

Nauka angielskiego to nie tylko podręczniki, ćwiczenia i zadania gramatyczne. To przede wszystkim żywy język, z którym powinniśmy obcować jak najczęściej!

Mamy nadzieję, że skusisz się na poszerzanie swoich angielskich umiejętności dzięki serialom. 🤓 Którą z produkcji wybierzesz na swoją pierwszą lekcję? 📺

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
nauka angielskiego nauka angielskiego z seriali
Roxana
Roxana Roxana
Autor

Anglistka oraz writer. Dzięki niegasnącej pasji do języka ma nadzieję przybliżyć czytelnikom najciekawsze tematy związane z nauką, kulturą i tajnikami angielskiego.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów

Let’s Talk: Spotkanie biznesowe: 50+ przydatnych zwrotów