...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

Masz poczucie, że całkiem nieźle radzisz sobie z mówieniem po angielsku, ale pisanie to zupełnie inna sprawa? Mamy sposób, dzięki któremu twoje teksty będą bardziej czytelne i pozbawione błędów praktycznie w kilka sekund. Poznaj narzędzia, które w dużej mierze usprawnią Twoje pisanie po angielsku.

Z jakich narzędzi warto korzystać (i dlaczego)?

Zacznijmy od tego, że klarowne, poprawne teksty po angielsku to podstawa skutecznej komunikacji. Za ich pomocą możemy jasno wyrażać swoje myśli czy intencje, unikając przy tym nieporozumień. Dotyczy to zarówno aspektów prywatnych, jak i zawodowych.

Niestety, poprawnego pisania po angielsku nie da się opanować w krótkim czasie. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe narzędzia, które dzięki swoim algorytmom wychwytują poszczególne aspekty językowe i proponują poprawki, alternatywy czy nawet dalszą część tekstu.

Poznaj 5 narzędzi, które są do Twojej dyspozycji całkowicie za darmo, 24/7!

Ćwicz pisanie po angielsku pod okiem lektora!

Zobacz kursy

Grammarly

Grammarly to narzędzie dostępne online, które świetnie sprawdza się przy ocenie poprawności tekstu.

Przede wszystkim, Grammarly oferuje zaawansowaną analizę gramatyczną, która wykrywa i poprawia błędy w tekstach. Pomieszana składnia? Niepoprawne użycie czasu? Problem z zaimkami? Grammarly szybko to zauważy i zaproponuje korektę.

Grammarly ma wbudowany słownik i mechanizm sprawdzania pisowni. Dzięki temu wskazuje ewentualne literówki i błędy ortograficzne. Do tego wraz z wykryciem błędu, narzędzie sugeruje poprawki zarówno pod kątem użytego słownictwa, jak i stylu pisania. Możesz nawet kliknąć na dane słowo, a Grammarly zaproponuje kilka synonimów.

Co więcej, Grammarly w swojej bazie posiada różne odmiany angielskiego, a więc takie niuanse, jak center vs centre nie są dla niego żadną czarną magią!

Jak używać Grammarly?

Po pierwsze, możemy z tego narzędzia korzystać online, po prostu wklejając swój tekst bezpośrednio do Grammarly. Po drugie, możemy zainstalować Grammarly w formie wtyczki do przeglądarki lub pobrać narzędzie jako aplikację na telefon czy tablet. Dzięki temu program będzie sprawdzał błędy w plikach czy programach, w których tworzymy swoje treści.

Hemingway Editor

Hemingway Editor to kolejne narzędzie, które wspomaga osoby piszące po angielsku. Skupia się ono na ocenie czytelności tekstu i proponuje poprawki, dzięki którym treść będzie bardziej zrozumiała dla czytelnika.

Hemingway wskazuje zbyt złożone zdania, za długie fragmenty czy zbyt skomplikowane wyrażenia, które mogą sprawić, że czytanie takiego tekstu będzie uciążliwe. Sprawdzając swoje teksty w Hemingway Editor, przy okazji uczymy się prostoty i klarowności w przelewaniu swoich myśli na wirtualny papier.

A jak skorzystać z tego narzędzia?

Możemy zrobić to w przeglądarce. Wystarczy, że skopiujemy i wkleimy swój tekst do edytora. Hemingway w kilka sekund oceni czytelność takiego tekstu i zaproponuje poprawki. Możemy łatwo zmieniać zdania, eliminować zbędne słowa i upraszczać konstrukcje zdań, aby uzyskać prosty i przystępny tekst.

Language Tool

Language Tool to narzędzie, za pomocą którego sprawdzimy swoje teksty pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych i literówek. Zapewnia zaawansowaną analizę, która wykrywa błędy i proponuje poprawki. W wersji darmowej możemy sprawdzić tekst o ograniczonej długości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy weryfikowali nasz tekst po kawałku.

Jak możemy to zrobić?

Wystarczy, że wkleimy dany fragment do edytora, a Language Tool po chwili wskaże słowa, wyrażenia czy zdania, które należy poprawić. Do tego możemy to narzędzie zainstalować jako wtyczkę, by wskazywało błędy już podczas pisania.

Warto dodać, że Language Tool posiada także opcję parafrazowania tekstów po angielsku. Wystarczy, że wkleimy do edytora nasz tekst i poprosimy go o stworzenie parafrazy w wersji formalnej, uproszczonej lub standardowej.

Word Counter

Word Counter to narzędzie, dzięki któremu szybko sprawdzimy długość naszego tekstu. Z pewnością przyda się on w sytuacjach, kiedy z jakiegoś powodu nasza wypowiedź pisemna ma ograniczony limit słów czy znaków.

Word Counter wskazuje również liczbę zdań, paragrafów, a nawet czas, który musimy poświęcić na przeczytanie tekstu.

Narzędzie jest ściśle powiązane z Grammarly, w związku z czym jeśli chcemy sprawdzić poprawność naszego tekstu, musimy mieć zainstalowaną wtyczkę narzędzia, który opisaliśmy na początku tego artykułu.

ChatGPT

Do poprawiania jakości własnych tekstów po angielsku możemy także wykorzystać ChatGPT. To rozwiązanie może kusić wiele osób; w końcu wystarczy tylko zlecić sztucznej inteligencji napisanie danego tekstu od zera. I oczywiście jak najbardziej możemy to zrobić, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego?

Po pierwsze, jeśli nie znamy zbyt dobrze angielskiego, możemy nie zorientować się, kiedy ChatGPT będzie miał akurat gorszy dzień i napisze tekst, którego z pewnością nie chcielibyśmy ukazywać na światło dzienne.

Po drugie, pisząc samodzielnie, stosujemy swój własny styl, którego sztuczna inteligencja może w pełni nie oddać. Zwłaszcza jeśli zlecamy jej napisanie tekstu w języku, który jest dla nas obcy.

Po trzecie, w niektórych sytuacjach po prostu nie wypada posługiwać się gotowcem z ChatGPT. Jeśli odpisujemy na list od ważnego kontrahenta, wykładowcy czy współpracownika, osoba po drugiej stronie najczęściej woli otrzymywać wiadomości napisane przez żywego człowieka. W takiej sytuacji możemy wykorzystać ChatGPT do poprawy takiego pisma lub potraktować wygenerowaną treść jako inspirację bądź wskazówkę. Jednak zawsze warto ją zredagować w taki sposób, aby końcowy tekst był naszym dziełem.

Po czwarte, czasem po prostu nie będziemy mogli posłużyć się ChatGPT. Wszystko dlatego, że coraz więcej firm stosuje oprogramowanie, które wykrywa teksty wygenerowane przez AI.

Dlatego warto korzystać z ChatGPT w inny sposób. Możemy wkleić mu swój tekst i poprosić o sugestie poprawek w zakresie stylu pisania czy najróżniejszych błędów. Możemy także poprosić go o podpowiedź, jak dany tekst napisać, jaką powinien mieć strukturę, etc.

Bonus: Microsoft Word czy Google Docs

Jak pisać po angielsku bez błędów? Nie zapominajmy o narzędziach, z których korzystamy na co dzień, czyli Microsoft Word czy Google Docs. Oba narzędzia mają wbudowane słowniki i mechanizmy poprawiania błędów, zatem pozostaje nam kwestia ustawienia właściwego języka. Dzięki temu na bieżąco eliminujemy potencjalne błędy czy literówki, które pojawiają się, gdy chcemy jak najszybciej napisać dany tekst.

Podsumowanie

Każde z opisanych przez nas narzędzi – a także wiele więcej – może znacząco poprawić jakość Twojego pisania po angielsku, oferując różne funkcje, od sprawdzania gramatyki po ocenę czytelności tekstu. Wybór zależy od Twoich konkretnych potrzeb.

Jeśli jednak wolisz doskonalić swoje umiejętności bez użycia narzędzi, przyjdź do English-Line, gdzie biegłość w pisaniu osiągniesz pod okiem doświadczonego lektora! 😉

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(1 głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...
pisanie writing

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku

5 darmowych narzędzi, które usprawnią Twoje pisanie po angielsku