...

Zapisy na kursy angielskiego - 22 602 26 33

Lato, lato wszędzie – 11 fajnych i skutecznych sposobów nauki angielskiego przez wakacje.

Autor Robert

Och – lato, robi się ciepło, na drogach mniej samochodów, mniej tłumu i mniej pośpiechu. To idealny czas na odrobinę leniuchowania, ale i na naukę nowego języka. Atmosfera odpoczynku pozytywnie wpływa na nasze szare komórki. W pracy zazwyczaj nie ruszają nowe projekty, co daje nam sporo niezagospodarowanych zasobów umysłowych. Wykorzystaj je i zabierz się za naukę (albo odświeżenie) angielskiego.

Część naszych słuchaczy nie uczy się w ogóle przez cały rok, lecz zajmuje się intensywnie angielskim tylko w okresie wakacyjnym. Może to również metoda dla Ciebie?

Ale jak zabrać się za naukę w trakcie wakacji? Trochę się na tym znamy, toteż poniżej spisałem dla Was 11 najciekawszych propozycji:

1. Oglądaj kreskówki

Jaskrawe kolory, dużo akcji, żywa muzyka i masa humoru – czy nauka języka może być przyjemniejsza? Nie, nie kieruję tego artykułu do dzieci (choć one również oczywiście mogą skorzystać na oglądaniu bajek w języku obcym).

Najlepsze jest to, że nawet jeśli nie znasz jakiś słówek pojawiających się w bajce – możesz je łatwo odgadnąć z raczej oczywistego kontekstu. Nie ma nic lepszego jak poznawać nowe słówka intuicyjnie w łatwym do zapamiętania kontekście.

Bajki w języku angielski bardzo łatwo znaleźć. Do dyspozycji masz przede wszystkim YouTube, ale również kanały dziecięce w swojej kablówce lub telewizji satelitarnej.

Postaraj się dobrać kreskówki do swojego poziomu zaawansowania. Jeśli jesteś początkujący, to celuj raczej w kreskówki kierowane do dwu- i trzylatków. Tak, wiem, to może być na początku trochę krępujące, ale uwierz mi, że warto. Polecam bajki na NickJr. Kreskówki, które szczególnie polecałbym osobom początkującym, to Peppa Pig i Dora The Explorer. Jeśli masz kablówkę lub TV SAT, to zazwyczaj można łatwo zmienić język na angielski.

Jeśli jesteś na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym, możesz oglądać prawie wszystkie bajki dla dzieci. Możesz również przerzucić się na kreskówki dla dorosłych. Wybór jest duży: The Simpsons, Family Guy (jedna z moich ulubionych) czy South Park. Szukając kreskówek dla dzieci, sprawdź kanały Cartoon Network i Nickelodeon.

 

2. Słuchaj muzyki i ucz się tekstów

Co prawda piosenki po angielsku cały czas nadawane są w radiu, ale to nie wszystko. Jeśli nie jesteś bardzo zaawansowany, to często będziesz miał spore problemy z wyodrębnieniem poszczególnych wyrazów.

Skorzystaj z jednej ze stron która udostępnia teksty piosenek (po ang. lyrics). Jedną z popularniejszych stron jest https://www.azlyrics.com/ .

Albo jeszcze lepiej: słuchaj piosenek i od razu ćwicz pisownię, np. na stronie https://lyricstraining.com/

Następnym razem, gdy będziesz słuchał tej samej piosenki, jadąc samochodem, możesz nucić tekst po angielsku. Tylko nie zapomnij o zatyczkach do uszu dla swoich współpasażerów…

3. Znajdź sobie kumpla/kumpelkę do nauki

Sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych nie chciałby podszlifować swojego angielskiego. Może koleżanka z pracy, może partner/partnerka?

 

Ustalcie, że miedzy sobą rozmawiacie tylko po angielsku. W ten sposób będziecie spędzali ze sobą miłe chwile i jednocześnie motywowali się nawzajem. Ćwiczycie w ten sposób angielski za darmo, w dodatku rozmawiając na tematy, które Was interesują i które Was dotyczą. Wspólne gotowanie, wyjazd nad wodę albo zwyczajna kawa w sobotnie popołudnie może być świetną okazją do poćwiczenia angielskiego w miłych okolicznościach.

Zacznijcie od jakiegoś wyzwania, np. aby rozmawiać po angielsku przez cały weekend. Może zakład o bilet do kina byłby dobrą motywacją dla obu stron?

4. Czytaj wiadomości po angielsku

W jaki sposób pozostajesz na bieżąco z wiadomościami? Może czytasz gazeta.pl lub onet.pl, może korzystasz z wiadomości Google?

Jednym z najlepszych narzędzi do czytania wiadomości jest serwis news.google.pl. Jeśli już z niego korzystasz, sprawdź funkcję zmiany wydania. Wystarczy zmienić wydanie na angielskie lub amerykańskie, aby otrzymać listę najciekawszych artykułów.

5. Konwersacje prysznicowe

Skorzystaj z rady poligloty Sida Efromovicha (więcej tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=-WLHr1_EVtQ) i wykorzystaj poranny lub wieczorny prysznic, aby pokonwersować… sam ze sobą.

Gdy się zastanowić, to pod prysznicem i tak rozmyśla się na rozmaite tematy. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu i nie przeprowadzić samemu ze sobą reżyserowanej konwersacji? Pamiętaj tylko, aby mówić na głos. W myślach wszyscy jesteśmy native speakerami, ale gdy mamy rzeczywiście mówić, wtedy nie jest już tak łatwo.

6. Zainstaluj aplikację do nauki na telefonie

Nudzi Ci się w kolejce w urzędzie albo w sklepie spożywczym? Wyciągnij telefon i naucz się kilku słówek.

Najbardziej polecam aplikacje od quizlet.com, fiszkoteka.pl, memrise.com i ankisrs.net.

W swojej aplikacji miej zawsze przygotowany zestaw słówek, których akurat się uczysz. W ten sposób możesz wygospodarować około 15 min. dziennie na powtórki, co daje ponad godzinę na tydzień.

7. Weź korepetycje lub zapisz się na kurs

To opcja nie dla wszystkich, bo wymaga regularnego uczęszczania na zajęcia. Ale jeśli nie masz czasu na naukę w trakcie roku, może to być idealne rozwiązanie dla Ciebie. Zadeklarowanie uczestnictwa na konkretny okres to najlepsza motywacja, jeśli zależy Ci na konkretnych postępach.

W ciągu miesiąca można w ten sposób przerobić materiał z połowy typowego semestru. Liczne szkoły organizują takie jednomiesięczne kursy, więc jeśli wyjeżdżasz na wakacje, to nie przepadną Ci żadne zajęcia.

8. Przeczytaj książkę lub komiks

Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów zwiększania zasobu pasywnego słownictwa. Jeśli już znasz przynajmniej kilkaset słówek, możesz uczyć się nowych z kontekstu.

Pamiętaj tylko, aby dobierać książki na swoim poziomie zaawansowania i wybierz coś, co Cię interesuje. Nie zaglądaj do słownika za każdym razem, gdy natrafisz na nieznane słówko. Dopiero gdy pojawi się kilka razy, warto je sprawdzić.

9. Wyjazd za granicę

Jeśli masz taką możliwość, wyjazd za granicę będzie oczywiście świetną opcją, aby podszlifować język obcy.

Możesz skorzystać z profesjonalnie organizowanych kursów językowych za granicą lub po prostu wybrać się w podróż. Ta druga opcja będzie z pewnością tańsza, ale wymaga więcej przygotowania.

10. Kurs online

Istnieje wiele znakomitych stron poświęconych nauce języka i zawierających gotowe kursy do nauki przez Internet. Szczególnie polecam duolingo.com, memrise.com i englishcentral.com. Z polskich serwisów mamy do wyboru np. etutor.pl czy witrynę fiszkoteka.pl. Wiele stron ma również aplikację na telefon lub tablet, którą można połączyć ze swoją nauką przy komputerze.

11. Zmień język w swoim telefonie

Jeśli chcesz poczuć się swobodnie ze słownictwem technicznym, zmień język w swoim telefonie na angielski. Na ekran telefonu zerkamy wiele razy w ciągu dnia – dzięki temu szybko przyzwyczaisz się do nowych etykiet i napisów.

Przy okazji zmień również język w swoich ulubionych aplikacjach, np. na Facebooku czy Pintereście . Prawie każda znana „apka” daje taką możliwość.

Podobał Ci się wpis? Oceń!
(Brak ocen)
Loading...
Robert
Robert Robert
Autor

Robert jest właścicielem szkoły językowej we Wrocławiu, którą prowadzi od ponad 8 lat. Jest również twórcą platformy do nauki języków moje.english-line.pl. Zawsze szuka sposobów, żeby zhakować naukę języków i uczynić ją łatwiejszą i szybszą.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A o tym jeszcze piszemy

13 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

13 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego w 2024 roku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku

Job interview, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku